کد خبر : 41458
تاریخ انتشار : یکشنبه 30 آگوست 2015 - 21:08
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای صدا و سیما در هفته دولت چه کرد؟ بسته هستند

صدا و سیما در هفته دولت چه کرد؟

صدا و سیما در هفته دولت چه کرد؟

هفته دولت، در حالی به پایان رسید که شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی در اقدامی گسترده با حضور اعضای هیئت دولت و کارشناسان و صاحبنظران به بررسی عملکرد دولت در بخش های مختلف پرداختند. به گزارش اهروصال، در هفته دولت شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی با تولید و پخش اخبار و ویژه‌برنامه‌هایی متعدد به

هفته دولت، در حالی به پایان رسید که شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی در اقدامی گسترده با حضور اعضای هیئت دولت و کارشناسان و صاحبنظران به بررسی عملکرد دولت در بخش های مختلف پرداختند.

به گزارش اهروصال، در هفته دولت شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی با تولید و پخش اخبار و ویژه‌برنامه‌هایی متعدد به معرفی فعالیت‌های سازمان‌ها و نهادهای مختلف پرداختند تا از این طریق آنچه که توسط دولت به انجام رسیده است را با اطلاع‌رسانی مناسب به مخاطبان رسانه بازتاب دهند. در سال جاری نیز انعکاس فعالیت‌ها و برنامه‌های دولت در ابعاد مختلف مورد توجه برنامه‌ها و بخش‌های خبری بوده است، با این تفاوت که امسال به شکل ویژه‌ای به این موضوع پرداخته شد، در واقع آمارها نشان می‌دهد حجم این اطلاع رسانی تقریباً سه برابر سال‌های قبل بوده است.

تهیه کنندگان برنامه‌ها در شبکه های رادیویی و تلویزیونی هر یک با توجه به مأموریت شبکه هایی که در آن فعالیت می‌کنند، تدارک خوبی را برای انعکاس فعالیت‌ها و عملکرد دولت در پیش گرفتند و مخاطبان این رسانه در ساعات مختلف شبانه روز و هر لحظه که پیچ رادیو را پیچاندند یا کنترل تلویزیون را در دست گرفتنتد، از یکی از موفقیت های دولت یازدهم مطلع شدند.

اخبار هفته دولت، اولویت بخش های خبری سیما وصدا

معاونت خبر صدا و سیما یکی از فعال‌ترین بخش‌ها در رسانه ملی در هفته دولت بود و موفق شد با پخش بیش از صد ساعت برنامه، گزارش، گفت و گو و خبر رکورد خوبی در برنامه سازی در هفته دولت برجای بگذارد.

بر اساس این گزارش، اداره کل  پخش اخبار سیما که وظیفه اطلاع رسانی از طریق بخش‌های مختلف خبری را در شبکه های یک، دو، سه، چهار، پنج، قرآن و جام جم بر عهده دارد در این هفته، هفت ساعت و ۴۵ دقیقه از زمان بخش‌های خبری را به موضوعات مربوط به هفته دولت اختصاص داده است.

خبر افتتاح و بهره برداری از طرح‌ها، گزارش های خبری درباره عملکرد دولت، پخش  مصاحبه‌های خبری از اعضای هیئت دولت و مصاحبه‌های مردمی دراین‌باره از جمله موضوعاتی هستند که این اداره کل در بخش های خبری خود در هفته دولت  به آن‌ها پرداخته است.

اخبار سیما با پخش ۲۱۴ خبر مکتوب، ۱۳۰ گزارش خبری و ارتباط زنده تصویری در این هفته، در بخش های خبری که از بامداد تا شامگاه محدوده زمانی وسیعی از برنامه‌های شبکه های مختلف سیما را در بر می‌گیرند، سهم مناسبی در معرفی برنامه‌ها و عملکرد دولت یازدهم بر عهده گرفته است.

اداره کل اخبار صدا نیز در هفته دولت ۷۵۴ دقیقه را برای اخبار مربوط به هفته دولت اختصاص داد.

این اداره کل در بخش های خبری در رادیوهای سراسری، پیام، جوان، فرهنگ، استان، قرآن، سلامت و ورزش علاوه بر ارائه اخبار ایران و جهان تلاش کرده در خبرهای مکتوب، مصاحبه‌های رادیویی و ارتباط مستقیم تلفنی به تشریح عملکرد دولت اهتمام ورزد.

بخش های خبری رادیو در مجموع ۵۳۰ خبر مکتوب و ۲۰۳ گزارش خبری ویژه هفته دولت پخش کردند تا هیچ یک از موضوعات خبری در هفته دولت از رصد مخاطبانشان جا نماند.

خبرگزاری صداوسیما هم در هفته دولت تلاش کرد با پخش ۳۶۸۴ دقیقه خبر در قالب های گزارش خبری، خبر مکتوب و سایر تولیدات خبری به پوشش برنامه های هفته دولت بپردازد، که از این میزان، سایت این خبرگزاری هم ۴۹۰ خبر مرتبط با این مناسبت را روی خروجی خود قرار داد.

باشگاه خبرنگاران جوان نیز با تولید حدود ۱۸۰ دقیقه خبر و گزارش های خبری به انعکاس فعالیت‌ها و برنامه های هفته دولت پرداخت.

برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ۲۲:۳۰ شبکه دو هم همچون سال‌های گذشته با بررسی موضوعات مختلف در خصوص هفته دولت، پنجشنبه ۵ شهریورماه با دعوت از مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری” زمانی را برای یکی از اعضای دولت فراهم آورد تا عملکرد این دستگاه را برای مردم تشریح کند.

شبکه خبر میزبان وزرا

بخشی از مأموریت معاونت خبر در هفته دولت را “شبکه خبر” بر عهده گرفته بود و با دعوت از وزرا، معاونان و مدیران کل در دولت یازدهم، گزارش جامعی از عملکرد دولت را برای مردم تشریح کرد.

شاخص‌ترین برنامه این شبکه “تیتر امشب” بود که میزبان ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، دکتر هاشمی وزیر بهداشت، علی اصغرفانی وزیر آموزش و پرورش، زنگنه وزیر نفت  طیب نیا وزیر اقتصاد و علی ربیعی وزیرتعاون، کار ورفاه اجتماعی بود.

همچنین برنامه “پیشخوان خبر”شبکه خبر با حضور ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با موضوع ویژگی های طرح مشارکت مردم برای راه اندازی واحدهای تولیدی در روستا و برنامه‌های دولت برای اقتصادی کردن مشاغل روستایی، از شبکه خبر پخش شد.

این شبکه نیز با پخش مستقیم گفت و گوی مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی دکتر روحانی رئیس جمهور محترم بیش از دو ساعت، آنتن شبکه را به انعکاس این نشست خبری  اختصاص داد.

این ویژه برنامه‌ها در حالی پخش می‌شد که اطلاع رسانی گسترده ای در شبکه خبر در بخش های مختلف خبری از افتتاح طرح های عمرانی و برنامه های دولت در این هفته صورت گرفت.

برنامه های “صبح به خیر”،”نبض دانشجو” و “حساس نشو” هم در این شبکه علاوه بر موضوعات روزانه خود نگاهی ویژه به موضوع عملکرد دولت در هفته دولت داشتند.

سیمای دولت در شبکه های تلویزیونی

شبکه یک سیما

نگاه یک

در هفته دولت برنامه «نگاه یک» عملکرد و فعالیت‌های وزارتخانه‌های مختلف را مورد بررسی قرار داد.

این برنامه در این هفته میزبان هفت وزیر، معاون و رئیس دفتر ریاست جمهوری بود. در نخستین ویژه برنامه هفته دولت، برنامه «نگاه یک» میزبان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بود ودر برنامه دوم سردار حسین دهقان آخرین دستاوردهای صنعت دفاعی کشور را معرفی کرد. محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که سخنگوی دولت نیز هست، مهمان یکشنبه اول شهریور ماه «نگاه یک» بود و عملکرد این سازمان نقد و بررسی شد. سید محمود علوی وزیر اطلاعات، محمود واعظی وزیر ارتباطلات و فناوری ارتباطلات و حمید چیت چیان، وزیر نیرو مهمان دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه شب «نگاه یک» بودند. در این برنامه دستاوردها و عملکرد یکسال گذشته وزارتخانه‌ها و برنامه های آتی آنان بررسی شد.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توضیح درباره عملکرد دوساله این وزارتخانه و برنامه های دو سال آینده وزارت ارشاد در حوزه سینمایی، فرهنگی، هنری، مطبوعاتی و اطلاع رسانی، هفتم شهریور به شبکه یک آمد.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و عباس آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور مهمان روزهای پایانی هفته دولت  از ۷ تا ۱۰ شهریورماه در برنامه «نگاه یک» حضور خواهند داشت.

حرف حساب

به مناسبت هفته دولت، برنامه «حرف حساب» که از ساعت ۸:۱۰ دقیقه به طور زنده پخش می‌شود، از دولتمردان برای حضور در برنامه و پاسخ به سؤالات مردم دعوت کرد. با شروع هفته دولت برنامه «حرف حساب» از روز دوشنبه میزبان یکی از وزرا یا معاونین اقتصاد و دارایی، صنعت و معدن، بهداشت و درمان و رفاه و امور اجتماعی بود. سید ضیا هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مهمان روز سه شنبه برنامه «حرف حساب» بود. نماینده وزارت علوم در بخش فرهنگی و اجتماعی از عملکرد این وزارتخانه در دو سال گذشته و برنامه های آتی آن سخن گفت و به سئوالات مردم در زمینه فرهنگی و عملکرد وزارت علوم پاسخ داد.

رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت در بخش غذا و دارو در برنامه «حرف حساب» حضور داشت و درباره عملکرد این وزارت خانه سخن گفت. اعلام برنامه های آتی این وزارتخانه و همچنین پاسخ به سؤالات و مشکلات مردم در زمینه غذا و دارو از دیگر محورهای سخنان دیناروند بود.

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو در بخش آبفا مهمان برنامه روز یکشنبه هشتم شهریور برنامه حرف حساب شد. در این برنامه معاون وزیر نیرو درباره عملکرد وزارت آب و فاضلاب در دو سال گذشته پاسخ داد، پاسخ به سئوالات مردم در زمینه آبفا از دیگر بخش های برنامه حرف حساب یکشنبه بود.

به مناسبت هفته دولت، هر روز یکی از مسئولان دولتی مهمان برنامه «حرف حساب» بودند و درباره برنامه‌ها و عملکرد وزارتخانه مطبوع و مشکلات مردم صحبت کردند.

سیمای آبادی

در برنامه «سیمای آبادی» فعالیت‌ها و طرح‌های دولت در بخش کشاورزی معرفی شد.

شاهرخ رمضان نژاد رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی با حضور در برنامه «سیمای آبادی» از طرح هایی که به مناسبت هفته دولت در زمینه زراعی و باغی افتتاح شد، گزارش داد.

ارتباط تلفنی با دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از دیگر بخش های برنامه «سیمای آبادی» به تهیه کنندگی مهدی ساروغی بود.

شبکه دو سیما

برنامه “نگاه دو”

حجت الاسلام و المسلین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، دوشنبه ۲ شهریور ماه  در برنامه «نگاه دو» به ارائه عملکرد وزراتخانه مطبوع خود پرداخت. دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم شنبه هفت شهریور ماه با حضور در این برنامه به ارائه عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در دولت جدید پرداخت.

شبکه سه سیما

برنامه متن، حاشیه

برنامه «متن، حاشیه» به مناسبت هفته دولت از شبکه سه سیما روی آنتن رفت. این برنامه ترکیبی ۳۱ مرداد ماه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم پخش شد و وزیر علوم درباره مسائل این وزارتخانه به پرسش‌ها و نکاتی که مطرح شد، پاسخ داد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نیز شنبه ۷ شهریور ماه ساعت ۲۰ با حضور در برنامه متن حاشیه به بررسی عملکرد این معاونت پرداخت.

شبکه مستند

برنامه  «یک روز یک وزیر»

مجموعه «یک روز یک وزیر» در هفته دولت هر روز با یک وزیر  یا یکی از اعضای کابینه دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان همراه بود.

وزاری بهداشت، امور خارجه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، آموزش و پرورش، نفت، کشور، ورزش و جوانان و معاون علمی رئیس جمهور از جمله افرادی بودند که در این مجموعه از آنها مستند ساخته شد.

ساختار مستند بدین گونه بود که مهروز ناصر شریف هربار یک روز را با یکی از این وزرا همراه می‌شد، و در برنامه‌های مختلف وزیر حضور پیدا می‌کرد و این لحظات را به تصویر می‌کشید. پخش این برنامه با استقبال مخاطبان همراه بود. در این مستند، مجری گپ خودمانی نیز با وزرا داشته که برای مخاطبان دیدنی بود.

شبکه پنج سیما

برنامه اقتصاد ایران

به مناسبت هفته دولت مهندس حمید چیت چیان، وزیر نیرو، در تاریخ ۲ شهریور ماه ساعت ۱۹ مهمان برنامه «اقتصاد ایران» بود. وزیر نیرو با حضور در استودیوی برنامه «اقتصاد ایران» به بحث و بررسی درباره موضوعاتی نظیر عملکرد این وزارتخانه، اولویت های کاری و طرح‌ها، چشم انداز آینده و… پرداخت.

شبکه افق

برنامه چوب خط

برنامه زنده «چوب خط» چهارشنبه ۴ شهریور ماه با موضوع نقش دولت در اقتصاد ملی از شبکه افق پخش شد. «چوب خط» نخستین برنامه زنده این شبکه است که با رویکرد اقتصادی و با شعارخطی نو در اقتصاد ایران، پا به عرصه برنامه های تلویزیونی گذاشته و در هر قسمت موضوعی خاص و در گفت وگو با کارشناسان، نمایندگان مجلس و مسئولان کشور سعی در موشکافی مشکلات اقتصادی دارد. دکتر حسن سبحانی نماینده اسبق مجلس و مهندس زمانیان از اساتید دانشگاه مهمان این قسمت از «چوب خط» بود.

صدای دولت از رادیو

همزمان با فرا رسیدن هفته دولت و گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، شبکه‌های مختلف رادیویی با تولید و پخش برنامه های متنوع این مناسبت را گرامی داشتند.

رادیو اقتصاد

در برنامه “به رنگ دریا” اقدامات دولت در راستای توسعه آبزی پروری به عنوان یکی از مؤلفه های صادرات غیر نفتی و امنیت غذایی بررسی شد.

“روز از نو” به معرفی شهدای اقتصادی دولت و فعالیت های بخش های اقتصادی دولت پرداخت و سخنان امام خمینی (ره) و رهبری در خصوص دولت پخش شد.

رادیو ایران

در برنامه “سلام ایران” با مسئولان وزارت‌خانه‌های مختلف دولتی درباره خدماتی که طی سال گذشته ارائه کرده‌اند و یا موفقیت‌هایی که به آن نائل شده‌اند، گفتگو شد.

موفقیت‌های وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌های مختلف دولتی و راه‌کارهایی برای بهتر انجام شدن خدمات دولت به مردم در برنامه” شناسا” بیان شد.

رادیو تهران

در”تهران در شب” به آغاز هفته دولت اشاره شد و از برنامه های سطح شهر در هفته دولت اطلاع رسانی شد. در برنامه”صبح‌تهران” با دولتمردان درباره عملکرد دستگاه مربوط به خود گفتگو شد.

رادیو جوان

به مبحث کارآفرینی و کشف استعدادهای تازه در این حوزه و ارتباط با وزارت کار در برنامه “نقشه گنج” پرداخته شد. در برنامه “نبض” تفسیری از اقدامات وزارت بهداشت و درمان و نقش این وزارتخانه در توسعه سلامت عمومی مطرح شد با کارشناسان این حوزه ارتباط برقرار شد.

رادیو سلامت

با توجه به رویکرد خبری برنامه “ره آورد” متناسب با رویدادها و نامگذاری روز، با دولتمردان ارتباط تلفنی برقرار شد.

نیم نگاه گروه اجتماعی: برنامه ریزی های بهبود کیفی بیمه درمان/ گروه بهداشت: برنامه ریزی های بهداشتی در تحول سلامت با توجه به اینکه تحول سلامت برنامه ریزی بهداشتی به شکل پایگاه‌های مراقبین سلامت برای ارزیابی و حفظ سلامت جمعیت حاشیه نشین در نظر گرفته شد، درباره دستاوردهای این برنامه مطالبی بیان شد/ گروه تغذیه: برنامه های دولت برای بهبود تغذیه جامعه/ گروه خانواده: راهکارهای ازدواج آسان و نگاهی به فعالیت های وزارت ورزش وجوانان در این زمینه/ گروه روان: اقدامات دفتر سلامت روان وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان بیان شد.

رادیو فرهنگ

مستند گزارشی” نشان” به موضوع انفجار دفتر نخست وزیری پرداخت و در برنامه “کوبه” اقدامات فرهنگی دولت مطرح شد.

رادیو قرآن

دستاوردهای بنیاد شهید و امور ایثارگران درحوزه قرآن کریم و رابطه دولت و مردم از منظر قرآن کریم در برنامه  “والشمس” بررسی شد.

در برنامه “۱۱۴ ثانیه با رویدادهای قرآنی” از رویدادهای قرآنی هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر اطلاع رسانی شد.

رادیو گفتگو

در برنامه “گفت و گوی علمی” عملکرد دولت در حوزه علم و فناوری برنامه پنجم توسعه، عملکرد یکساله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم در حوزه آموزش عالی، عملکرد دولت در طرح های کلان ملی حوزه علم و فناوری و عملکرد پارک علمی و فناوری پردیس از معاونت علمی رئیس جمهور بررسی شد.

عملکرد سیاست خارجی دولت، وزارت کشورو وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در”گفت و گوی سیاسی”  این هفته بررسی شد.

رادیو نمایش

در ایام هفته دولت، گزیده‌ای از زندگی و شهادت دکتر باهنر در”سرخ چون ژاله” و دو نمایش تک قسمتی به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری از شبکه نمایش پخش شد.

رادیو ورزش

فعالیت های نهادهای اجرایی ورزش و دستاوردهای آنها بعد از انقلاب در برنامه”همیشه با ورزش” بررسی شد.

گزارش از استان‌ها در رابطه با هفته دولت و ورزش و دستاوردها و گفتگو با مدیر کل استان‌ها در خصوص پروژه‌ها و دستاوردها از برنامه “صبح و ورزش” پخش شد.

سایر شبکه‌های رادیویی نیز با توجه با مأموریت خود در هفته دولت با تدارک بخش های ویژه این مناسبت را گرامی داشتند.

مراکز استان‌ها

مراکز استانی صدا و سیما هم در هفته دولت تلاش کردند در برنامه های زنده و تولیدی  بخش هایی از خدمات رسانی دولت به مناطق مختلف کشور را منعکس کنند.

این برنامه‌ها که عمدتاً گفت و گو محور بودند با دعوت از استانداران، فرمانداران و مدیران اجرایی استان‌ها از برنامه های اجرا شده دولت در شهرستان‌ها، برنامه های دردست اجرا و برنامه های آتی دولت برای آبادانی شهرها، ایجاد اشتغال و توسعه امکانات رفاهی در شهرستان های مختلف سخن گفتند.

شبکه شما روز جمعه برنامه “زنده رود” مرکز اصفهان را با همین موضوع پخش کرد که میهمان ویژه آن دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان بود. این برنامه نیز بستری برای رئیس دستگاه دیپلماسی فراهم آورد تا بخش های دیگری از خدمات دولت در بخش سیاست خارجی را برای مردم تشریح کند.

انتهای پیام/


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.