کد خبر : 87767
تاریخ انتشار : جمعه 9 سپتامبر 2016 - 10:34
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای خرید نوشت‌افزار با طعم خودنمایی و تجمل/ وقتی بازار متأثر از نمادهای خارجی می‌شود بسته هستند

خرید نوشت‌افزار با طعم خودنمایی و تجمل/ وقتی بازار متأثر از نمادهای خارجی می‌شود

خرید نوشت‌افزار با طعم خودنمایی و تجمل/ وقتی بازار متأثر از نمادهای خارجی می‌شود

با رسیدن بوی مهر و باز شدن مدارس، فصل خرید دانش آموزان شروع‌شده و بازار خریدها گرم و رونق خاصی به خود گرفته و نمادهای غربی سهم زیادی از بازار لوازم‌التحریر آذربایجان شرقی را تحت تأثیر خود قرار داده است.

ه گزارش اهروصال به نقل از تسنیم، ماه مهر در راه است و هرروز شاهد شوق‌وذوق کودکان  برای خرید لوازم درس و تحصیل هستیم. خرید کیف، خودکار، مداد و مداد رنگی، کلاسور، انواع لیوان‌ها با طرح‌های مختلف و … چقدر این روزها خاطره‌انگیز بوده و چقدر دلمان می‌خواهد که به آن دوران بازگردیم.

اما لازم است به ذائقه دانش آموزان در انتخاب  نوشت‌افزار توجه کرده و بتوانیم تمایل و اشتیاق آنها در خرید لوازم‌التحریر با نمادهای کارتونی به‌ویژه از نوع خارجی آن را درک کنیم، اقلامی که با رنگی جذاب بر بازار خرید غالب شده است.

غول‌های رسانه‌ای که نه تنها صفحه‌های تلویزیون را اشغال کرده و خود را در دل بچه‌ها جا کرده‌اند، بلکه بر کیف و کتاب و مداد و پاک‌کن هم جا خوش کرده‌اند تا دیگر خاطره‌های دوران کودکی ما باکلاس اولی‌های حالا فرق کرده و زنگ خطری باشد تا بدانیم فضای ذهنی کودکانمان با تربیتی در حال  آمیخته شدن است که هیچ‌گونه همخوانی با فرهنگ ایرانی اسلامی ندارد.

ضرورت حمایت از تولید  لوازم‌التحریر داخلی

محمد حسین زاده، یکی از فروشندگان لوازم‌تحریر در تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه قیمت بالا، تولید کم، نبود طراحی و رنگ‌آمیزی جذاب برای کودکان، از دلایل کاهش خرید لوازم‌التحریر با نمادهای ایرانی-اسلامی هستند، اظهار داشت: اگر بخواهیم لوازم‌التحریر داخلی با نماد ایرانی اسلامی در بین  کودکان خریدار داشته باشد، باید موانع تولید داخلی لوازم‌التحریر را از سر راه تولیدکنندگان برداریم.

وی ادامه داد: البته امسال تمایل خرید دانش آموزان از لوازم‌تحریر با نماد ایرانی اسلامی نسبت به سال‌های گذشته بیشتر شده  و اگر به تولید لوازم‌التحریر داخلی با نمادهای ایرانی و اسلامی از نظر کمی و کیفی بها داده شود، مطمئناً این کالاها جایگاه خود را دربین خریداران خواهد یافت.

این فروشنده افزود: منشأ اصلی  اشتیاق کودکان، الگوگیری از انیمیشن‌های جذاب از شخصیت‌های کارتونی برنامه‌های تلویزیونی است و ضروری است مسئولان نسبت به این مهم اقدام کنند.

مشتریان به دنبال جنس باکیفیت و قیمت مناسب هستند

یکی دیگر از فروشندگان لوازم‌تحریر در تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه جنس باکیفیت و قیمت مناسب ازجمله فاکتورهای مردم برای خرید کالایی است، اظهار داشت: خوشبختانه مردم به خرید جنس باکیفیت علاقه زیادی نشان می‌دهند و برایشان مهم است که چه جنسی را با چه کیفیت و قیمتی خریداری می‌کنند.

قاسم نوری ادامه داد: خوشبختانه استقبال امسال خانواده‌ها از اقلام ایرانی اسلامی بسیار خوب است اما هنوز خانواده‌هایی وجود دارند که آگاهی از فروش این لوازم در سطح شهر نداشته و بر اساس عادت سال‌های گذشته اقلامی را خریداری می‌کنند.

به گفته وی، فروشندگان نوشت‌افزار تلاش دارند تا اجناس باکیفیت و قیمت مناسب را عرضه کنند؛ اما به‌هرحال داشتن مشتری هم برایشان مهم است.

خرید لوازم‌التحریر با طعم تجمل یا خودنمایی

اما  مردم نظرات مختلفی درباره لوازم‌التحریر دارند که برخی مانند حسن صبری  شهروند تبریزی معتقد است: پدر و مادر نقش مهمی در تربیت کودکان دارند و به نظرم در وهله اول این خانواده‌ها هستند که فرزندان خود را تشویق به خرید لوازم خارجی و فانتزی می‌کنند که شاید تنوع رنگ و طراحی خوب و جذاب این وسایل نظر والدین را هم به خود جلب کرده است.

وی افزود: لازم است به‌جای الگوبرداری از تصاویر فرهنگ غربی، از فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی استفاده کرد تا اقتصاد مقاومتی در جامعه نهادینه شود.

سعید عرفان نژاد، دیگر شهروند تبریزی در گفت‌وگو با تسنیم یادآور شد: متأسفانه لوازم‌التحریر یا حتی لباس و کفش دختران  و پسران را به‌سختی می‌توان تشخیص داد.

وی ادامه داد: سرعت اشاعه  فرهنگ تجمل‌گرایی و دوری از سادگی  روزبه‌روز افزایش می‌یابد که لازم است مسئولان راه‌حلی برای این مشکل  پیدا کنند.

محمدرضا اعتراف اسکویی، متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی، نیز با اشاره مضرات حمل لوازم‌التحریر در کیف‌های غیراستاندارد، اظهار داشت: ازآنجایی‌که دانش آموزان در سن رشد قرار دارند، استفاده از کوله‌پشتی غیراستاندارد آسیب جدی به‌سلامت آنها وارد می‌کند.

وی افزود: درد در نواحی کمر، شانه و گردن، احساس خستگی و کوفتگی، درد عضلانی و احساس خواب‌رفتگی و گزگز در دست‌ها از علائمی است که پس از استفاده از کوله‌پشتی‌ها و کیف‌های غیراستاندارد برای دانش‌آموزان رخ می‌دهد.

متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی با توصیه به خانواده‌ها مبنی بر اینکه وزن کیف دانش آموزان نباید بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن کلی آنان باشد، گفت: کیف خریداری‌شده برای دانش آموزان، باید با ارگونومی بدن آنان متناسب باشد و بهتر است اندازه کوله‌پشتی از خط شانه‌ها بالاتر نرفته و حد تحتانی آن نیز کمتر از قوس کمر نباشد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت حتی استانداردترین کوله‌پشتی‌ها هم نباید بیش از ۳۰ دقیقه مورداستفاده قرار گیرند، چراکه بیش از این زمان باعث آسیب به کمر دانش‌آموز می‌شوند.

والدین در خرید نوشت‌افزار سلیقه  فرزندانشان را موردتوجه قرار دهند

یک روان‌شناس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، با اشاره به اینکه نشانه‌ها و نمادها می‌توانند به‌طور غیرمستقیم در تربیت کودکان تأثیرگذار باشند، اظهار داشت: نمادها می‌توانند تأثیر عمیقی بر شخصیت افراد داشته باشند که در این میان نمادهای خارجی که به‌صورت انیمیشن و با رنگ‌آمیزی جذاب باهدف عرضه فرهنگ بیگانه به کودکان ارائه می‌شود، تاثیر مهمی دارند.

وی افزود: خانواده‌ها باید هنگام خرید این‌گونه لوازم سلیقه فرزندانشان را موردتوجه قرار داده و درعین‌حال با دلیل و منطق آن‌ها را از خرید لوازمی با طرح‌های ضد فرهنگی منصرف کنند.

قاسم کوه‌کنی، با اشاره به تأثیر روانی تصویر روی لوازم‌التحریر، یادآور شد: کودک با دیدن تصویر درج‌شده این‌گونه کاراکترها روی کیف و لوازم‌التحریر و به‌تبع آن احساس لذتی که از برقراری ارتباط با این کاراکترها در او ایجادشده، کماکان به این‌گونه شخصیت‌ها تمایل نشان می‌دهد.

وی افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر بر روی لوازم‌التحریر دانش آموزان از نمادهای ایرانی اسلامی استفاده می‌شود که در صورت جایابی لوازم‌التحریر ایرانی-اسلامی در بین دانش آموزان، باید از ابزارهای فرهنگی دیگر مثل داستان، انیمیشن و عروسک‌های قوی استفاده شود.

گزارش از سعید رنجبر

انتهای پیام/

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.