کد خبر : 81634
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 21 جولای 2016 - 9:23
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای جوان گرائی و اقتصاد مقاومتی بسته هستند

جوان گرائی و اقتصاد مقاومتی

جوان گرائی و اقتصاد مقاومتی

مفهوم جوان گرائی؛ نوعی گرایش به ترجیح دادن افراد جوان به افراد مسن تر است. این شامل نامزدهای سیاسی، کاربردهای تجاری و مسائل فرهنگی می شود که در قابلیت هایی برای جوانان و مسن ترها فرض گرفته شده و گروه اول به دومی ترجیح داده می شود.

به گزارش اهروصال، حسن رضایی/ در عصر کنونی، استفاده بهینه از منابع و سرمایه ها اهمیتی شگرف یافته است. در میان این سرمایه ها، سرمایه انسانی به عنوان محوریترین عنصر پیشرفت و جوانان به عنوان محوریترین جزء سرمایه انسانی تلقی می شوند. در شرایط خاص کشور نقش سرمایه انسانی در رفع موانع بیرونی و مدیریت بر بحران های تحمیلی اهمیتی فزون یافته است. طراحی و اجرای برنامه های مقاومتی و جهادی جز با فرمانروائی عقول مدبر و محاسبه گر صاحبان تجربه و نیرو و انگیزه ی جوانان امکان عملی نمی یابد. این نیروی جوان کشور است که می تواند با نیروی ویژه خود نقطه عطفی در تاریخ تحولات اجتماعی و اقتصادی کشور باشد.

از نظر مقام معظم رهبری جرأت، شجاعت، صمیمیت و انگیزه عمیق از عناصر ضروری و مورد نیاز در فرایند تدوین الگوی پیشرفت می باشد. با اندک تأملی می توان دریافت که این عناصر صفات و ویژگی های متداولی هستند که در قشر جوان یافت می شوند؛ جوانانی که شور، انگیزه و هیجان ویژگی ذاتی دوره سنی آنهاست. عدم اکتفا به وضع موجود و تلاش برای ایجاد تحول از خصوصیات ویژه دوره جوانی است.

از سوی دیگر مقام معظم رهبری گفتمان سازی را جزء لازم و ضروری برای تحقق تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ذکر کردند. در تحقق گفتمان سازی هم می توان به جدیت ادعا نمود گفتمان سازی جز با فعال سازی و درگیر نمودن جوانان و به تبع آن فعال سازی جوانان نیز با ارتقای روح و هویت مستقل آنها امکان پذیر نیست.

مقام معظم رهبری اعتماد به جوانان را در فرایند تدوین الگو خواستار شدند. ایشان از ظرفیت جوان تعبیر به موتور پیشرفت نمودند.

استفاده از صاحبان اندیشه پویا، خلاق ،نوآور و شجاع در عرصه های مختلف مدیریتی یک امر طبیعی و گاه لازم در ارگان ها و سازمان هاست. به ویژه در کشورهایی مانند کشور ما که یکی از شعارهای اصولی و اساسی شان جوان گرایی است.

جوانگرائی یکی از مولفه ها و شاخصه هایی است که بر اساس آن می توان میزان پویایی یک مجموعه را تعیین و تخمین زد. جوانگرائی به عنوان فاکتور اصلی تداوم تحرک و استمرار آن در هر مجموعه ای به حساب می آید و هر چه دامنه فعالیت یک نهاد یا ارگان دولتی یا خصوصی بزرگ تر باشد اهمیت تحرک و پویایی بیشتر است و البته اهمیت جوانگرائی در عرصه های مدیریتی و فکری هم به تبع آن افزایش می یابد. توجه به مدیران جوانتر می تواند به عنصر«تحرک»و «پویایی» مجموعه بینجامد.

با گذشت زمان مدیریت هر مجموعه ای ممکن است با یکنواختی یا عدم نوآوری و حتی فقدان انگیزه مواجه گردد. این مسئله موجب می شود  علیرغم تجربه های بسیار زیاد و دغدغه های فراوان، مدیریت از تحرک و پویایی لازم برخوردارنباشد. تجربه نشان داده است مجموعه هائی که با تفکر تحول گرا و نوآور متناسب اداره نمی شوند نتوانستند نیازهای مخاطبین بی شمار خود را بر آورده سازند.

نیاز جامعه به تفکر و اندیشه تحول گرای نوآور را می توان از دل مطالبات و انتظارات و توقعات مردم هم بیرون کشاند و در یک نظر سنجی ساده می توان فهمید که مردم هم موافق حضور تفکر و اندیشه تحول گرا ، پویا و شجاع در عرصه های مختلف مدیریتی هستند.

استفاده از جوانان در سطوح مختلف مدیریت ها مستلزم تربیت نیروهای شاخص و توانمند می باشد و در عین حال که شعار جوانگرائی داده می شود می بایستی در حوزه های مختلف مورد نیاز افراد مستعد جذب و پرورش یابند و آماده پذیرش مسئولیتهای مهم باشند. امروزه از این موضوع  بعنوان مدیر پروری یاد می شود با اینکه در حال حاضر از ارکان فراموش شده موضوع مدیریت در مجموعه ها و سازمانهای خدمتگزار به حساب می آید.

نکته دیگری که نباید از قلم بیفتد این است که اصل حضور یک نیروی جوان در یک میدان حساس مدیریتی خود به خود موجب تزریق نشاط و تحرک و انگیزه در آن محیط است و به طور موثری در افزایش نوآوری، بهره وری و توسعه آن مجموعه دخیل خواهد بود.

در حال حاضر با توجه به وضعیت حاکم بر کشور از نظر معادلات داخلی و بین المللی و انتظار مخاطبین از دستگاهها و سازمانهای دولتی با در نظر گرفتن اهمیت و جایگاه فوق العاده حساس آنها در عرصه فرهنگی و یا عرصه اجتماعی و یا عرصه سیاسی خود،بیش از همیشه به جوانگرائی و حضور متعدد جوانان در میادین مدیریتی خود نیازمند است و بیشتر از گذشته تشنه خلاقیت ها و نوآوری های جوانان با انگیزه و سرشار از استعداد این مرز و بوم است. چرا که این جوان است که از نیازها و اولویت های جوانان امروز بیش ترین آگاهی را دارد و البته بیشترین انگیزه، امید و دغدغه فعالیت مفید و موثر در راه آرمان های انقلاب اسلامی را دارد و این همان یکی از ارکان اقتصاد مقامتی است.

از سالیان پیش صاحبان قدرت، با شعار جوان گرائی و توجه به این قشر، نسل جوان را به روزهای آینده امیدوار می نمودند و موضوع جوان گرائی و پرداختن به نیازهای این قشر و استفاده از توانمندیهای آنان در اداره امور جامعه را با قلم فرسائی و سخنرانی های متعدد و شعارهای تبلیغاتی ترویج می دادند اما غافل از اینکه در حد قول و قرار های تبلیغاتی بود و یک طرفه بدون داشتن نتیجه مطلوب به بایگانی سپرده می شد.

اوج این شعار در برخی از دولتهای سابق بود و موجب بروز تشکیلاتی عریض و طویل و البته اسمی بنام مشاوران جوان رئیس جمهور گردید وبه تناسب آن نیز در وزارتخانه ها و زیر مجموعه های دولت تشکیلات این چنینی ایجاد شد. اما متأسفانه به ندرت  شاهد به کار گیری این جوانان در تصمیم گیری و یا تصمیم سازی در عرصه های مختلف مدیریتی در نقاط کشور بودیم.

استفاده و به خدمت گرفتن نیروهای جوان در مجموعه می تواند نفس تازه ای در کالبد دستگاه فراهم کند که با آسیب شناسی دقیق و ترکیب صحیح و منطقی افراد در جایگاههای متناسب با توجه به توانمندی و جایگاه علمی و تخصصی آنها می تواند سازمانی با بدنه ای تنومند و اثر بخش و ماندگار در جهت ایفای وظایف و دستیابی به اهداف سازمانی بوجود آورد و مهمترین محصول آن هدیه مجموعه ای از مدیران فردا با اندیشه ی امروزی به جامعه است.

مراجعه  به گذشته نشان می دهد هرگاه به جوانان اعتماد شده پاسخ روشن دریافت شده وموجبات رشد و بالندگی شده است. موفقیت در عرصه های علمی-پژوهشی-پزشکی و هسته ای ناشی از اعتماد و اعتقاد به توانمندی نیروی جوان کشور است و رهبر فرزانه و دانشمند مان نیز به کرات این مهم را مورد اشارت قرار داده و جوانان را سرمایه بی بدیل این کشور عظیم دانسته است.

دولتمردان و مقامات امروز جوانان دیروز بودند که با انقلاب اسلامی خود تاریخ را ساختند همین جوانان ستودنی در طول دوران دفاع مقدس کارهای بزرگی انجام دادند و جوامع بین المللی را محور افکار و همت بلند خود نمودند و این جوانان بودند که فرماندهی جنگ را به بهترین شکل ممکن اداره نمودند و پیروزی بزرگ در سایه اعتماد به افکارتحول گرای نوآور شجاع نیروی جوانی،جوانان غیور کشورعزیزمان محقق گردید.حال که دنیای استکبار در مقابل کشور عزیزمان در سطوح مختلف صف آرائی نموده است و با توسل به انواع سلاح در عرصه های مختلف با تحمیل فشار مضاعف جنگی دیگر را تحمیل نموده است. لازم است تفکر تحول گرای نو آور، پویا و شجاع که لازمه شایسته سالاری است ترویج شده و با دفاع جانانه با برخورداری از همه توانمندیهای جوانان غیور متفکر مصلح، پیروزی خردمندانه دیگری را رقم بزنیم.

 ستون فقرات اقتصاد مقاومتی کار و تولید است و این تفکر تحول گرای نوآور شجاع جوان است که می تواند به این مهم پویایی ببخشد.جوانان در دو رویکرد توسعه مراکز دانش بنیان و ایجاد کارگاههای تولیدی می توانند نقش محوری در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.


ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.