کد خبر : 74963
تاریخ انتشار : یکشنبه 29 می 2016 - 17:08
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای بافت فرسوده شهری بسته هستند

بافت فرسوده شهری

بافت فرسوده شهری

اهروصال: همانطور که میدانیم به طور کلی کاهش کارایی هر پدیده و عدم رسیدگی، نگاهداری و تجدید حیات، فرسودگی را در پی دارد.

به گزارش اهروصال، پیمان دستوانه/ هنگامی که پویایی شهری در محدوده ای از شهر به هر علتی رو به رکود می گذاردوتلاشی در  جهت رونق مجدد آن صورت نمی گیرد بافت شهری آن محدوده رو به فرسودگی می گذارد. هم چنین فرسودگی در بافت فرسوده شهری  نه تنها بر کالبد بافت تاثیر میگذارد بلکه فعالیت های اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی نیز از این مقوله متاثر می باشد.فرسودگی کالبدی و فرسودگی حیات اجتماعی و اقتصادی بافت در یک رابطه متقابل به تشدید یکدیگر کمک کرده و موجبات رکود حیات شهری را فراهم می نمایند که این امر نیز افت شدید کیفیت زیست را به دنبال دارد.

 بافت های فرسوده شهری از محله های فرسوده ای تشکیل شده اند که از یک سو دارای ریشه های سکونتی بوده و دارای ارزش های غنی معماری و شهر سازی می باشند و از سوی دیگر بخش هایی از شهر هستند که از چرخه تکاملی حیات آن جدا گشته و به جهت عدم تطابق ،با زندگی شهری امروزین دارای مشکلات گسترده زیر ساختی و روبنایی می باشند وبه شکل مرکز مشکلات و نارسایی کالبدی، اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی مطرح شده اند  . سرچشمه و منشاء این مشکلات  به زمانی باز می گردد که عناصر سازنده شهر یعنی کالبد ،فعالیت و معنا دچار فرسودگی شده باشد و سرعت تحول و پویایی آن با آنچه که برای زندگی امروزی نیاز است مغایر باشد.از آنجا که محرک های متحول کننده در درون این بافت ها قدرت وسرعت لازم را برای همگام کردن خود با سایر قسمت ها و بخش های شهر را دارا نیستند بنابراین روز به روز به حرکت واپس گرا در پیش گرفته و روز به روز از گردونه توسعه شهری امروزه جا می ماند ودور می گردد .

تعاریف ومفاهیم مختلفی از بافت های فرسوده شهری وجود دارد اما از مهم ترین تعاریفی که در کشور ما ارایه شده و مستند قانونی نیز می باشد تعریف کمسیون ما ده ۵ می باشد که بر اساس آن :ساختمان کم دوام و ناپایدار ،معابر کم عرض و پلاک های ریز دانه ،بافت هایی که در مواقع بروز بلایای طبیعی و غیر طبیعی امکان خدمات رسانی به آنها کمتر بوده و ویژگی های این بافت تاثیرات مخرب این نوع بلایا را چندین برابر میکند . در اینجا لازم به یاد آوری اسیت که قریب به ۸۰% سطح بافت های فرسوده جزء مناطق با خطر زلزله بالا می باشد .اهر نیز به مانند اکثر نقاط کشور حادثه خیز و زلزله خیز است . زلزله سال ۹۱ اثرات تخریبی زیادی داشت وثروت های معنوی و مادی زیادی از ما گرفت و قابل تامل تر اینکه عمده اماکن آسیب پذیر در بافت های فرسوده و تاریخی قرار داشتند .

امااین تعاریف متفاوت معیار های و شاخص های مشترکی دارند که برخی عبارتند از :

–         فقدان شرایط مطلوب اجتماعی ، اقتصادی ،فرهنگی، کالبدی ومحیط زیستی

–         عدم برخورداری از شبکه دسترسی مناسب و کمبود خدمالت و زیر ساخت های شهری

–         آسیب پذیری در برابر بلایای طبیعی و سایر بحران ها به دلیل عمر زیاد ساختمان ها و ناپایداری ناشی از قدمت با استفاده از مصالح نامناسب

–         تراکم بالای جمعیت با وجود ریز دانگی بافت و تراکم ساختمانی پایین

–         عدم امکان نوسازی (به سبب فقر مالکین و عدم وجود انگیزه های سرمایه گذاری )

–         میل به مهاجرت و تغییرات مستمر بافت اجتماعی بومی و جایگزینی گروههای ناتوان

–         مشکلات حقوقی ساکنان مانند توارث و یا مسائلی مانند وقف

مرکز شهر اهر که بافت تاریخی و فرسوده شهر هم محسوب می گردد به مانند بسیاری از مراکز شهری که از آنها به عنوان قلب تپنده  شهر ها یاد می شود ، امروزه تپندگی خود را از دست داده ونه تنها نقش کلیدی ومحور ی خود را از دست داده بلکه به معضل و کانون بحران تبدیل گشته که از مشهودترین این معضلات می توان به مشکلات ترافیکی اشاره نمود .

در کل، عوامل بسیاری در بوجود آمدن وضع موجود در محدوده های بافت فرسوده و تاریخی دخیل می باشند اما به جرات می توان گفت که سیاست گذاریهای غلط مدیریت شهری و عدم توجه به توسعه درونی شهر ( که از اصول توسعه پایدار شهری است)از عوامل اصلی مشکلات بافت های شهری فرسوده و تاریخی است .

مدیریت ها ی مواز ی متعددو صد البته ناهماهنگ،از دیگر عوامل پس گرایی بافت های شهری وآسیب رسان به این بافت ها بالاخص به بافت های فرسوده و تاریخی می باشد برای نمونه  ناهماهنگی بین سازمان هایی از جمله شهرداری ،سازمان میراث فرهنگی ، نیروی انتظامی ، سازمان آب ،برق ، مخابرات و …که هر یک از آنها نگرشی خاص و سیاستی هماهنگ با سازمان خود و نه هماهنگ با سازو کار بازسازی و احیاء بافت های فرسوده شهری دارند که این برخورد های ناهماهنگ عامل فرسودگی و تخریب بیشتر بافت های فرسوده شهری را به دنبال دارد . شاید بتوان میدان آق مسجد را علیرغم پتانسیل بسیار زیاد در تبدیل شدن به یکی از مراکز خرید و فروش قوی شهری و منطقه ای در زمینه فرش و سایر صنایع دستی شهرستان ، عینی ترین مثال  از ناهماهنگی بین دستگاههای مدیریت شهری دانست.

از دیگر عوامل در پیدایش وضعیت کنونی بافت های فرسوده و تاریخی که میتوان به عنوان اولین چالش موجود در مورد ساکنان بافت های شهری مورد بحث عنوان کرد فقر مالی ساکنان و وضع نامطلوب اشتغال و در آمد آنها می باشد .رشد جمعیت ، تحول ساختار اقتصادی ، توزیع نابرابر در آمد و شهرنشینی شتابان باعث شده تا فقر در بافت های فوق که د رآنجا قیمت زمین و مسکن و اجاره بها کمتر از مناطق جدید است ،جایگزین شود .راسته سه دکانلار علیرغم قرار گیری در منطقه استراتژیک اقتصادی شهر از رونق چندانی نسبت به محلات مجاور به لحاظ اقتصادی ندارد و می تواند مثال خوبی از عدم تطابق این منطقه با تحول ساختار اقتصادی و سایر عوامل ذکر شده باشد.

و خیلی از عوامل دیگررا  نیز میتوان در این زمینه عنوان کرد که مجالی بیشتر را می طلبد .

 با عنایت به مطالب فوق به نظر می رسد احیاء و نوسازی با فت های فرسوده و هم چنین باز آفرینی بافت های تاریخی یک ضرورت و الزام اجتناب ناپذیر است و با توجه به این امر که همین بافت های فرسوده خود دارای قابلیت های بسیار ارزشمند ی هستند که می توان این توانمندی ها را شناخت  وآنهای را به فرصتی جهت توسعه شهر تبدیل کرد .و با توجه به ظرفیت بالای بافت های فرسوده شهری اهر، احیاء و باسازی  این بافت ها می تواند کلید حل معضل مسکن و دیگر مشکلات شهری و از سوی دیگر می تواند بخش عظیمی از مشکلات اجتماعی و فرهنگی را نیز حل کند.

اما با توجه به وسعت این بافت ها در شهر ( حدود ۱۰۵ هکتار مصوب کمسیون ماده ۵) و هزینه مورد نیاز برای نو سازی یا بهسازی و ساماندهی ، امکان مداخله در تمامی سطوح( با توجه به این مطلب که در همه جای دنیا شهرداریها متولی بافت های فرسوده و تاریخی هستند و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مقیاس ملی فقط استانداردهای ضوابط را تدوین میکند .) برای شهرداری عملا امکان ندارد . اما  شهر داری میتواند به عنوا ن محرک وارد شده پس از شروع روند بهسازی و ساماندهی ،زمانی که این جریان به مرحله ای رسید که هزینه آن از طریق همان پرو ژه های محرک تامین شود به سیاست گزاری و مدیریت جریان ها بپردازدو میتوان نقش تسهیل گری و پشتیبانی را در فرآیند نوسازی، برای مدیریت شهر بالاخص شهرداری متصور شد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.