به گزارش اهروصال، حسین دوستی/ در سال ۱۳۷۴ همزمان با کنگره بزرگداشت عارف نامدار قرن هفتم هجری- مولانا شیخ شهاب الدین محمود اهری- تنها موزه ادبی- عرفانی کشور در بنای تاریخی آرامگاه آن عارف والاقدر در شهرستان اهر افتتاح شد و از آن سال مورد توجه گردشگران قرار گرفت. لکن زمانی که ساختمان آرامگاه در زلزله‌های ۲۱مرداد۱۳۹۱ منطقه ارسباران به شدت ترک برداشت، موجب نگرانی مسئولین موزه و میراث فرهنگی گردید. البته مشکل ترک‌های ساختمان آرامگاه/ ساختمان موزه مربوط به سالهای قبل از زلزله است که در اثر عدم تعمیر جّدی، شکافها و ترک‌های مذکور در زلزله سال۹۱ افزایش یافت.

طبق مشاهدات حضوری، تعمیرات گاه و بیگاهی در این بنا(البته نه به صورت جدی و تخصصی) انجام می‌گیرد همچنانکه آجرهای لعابی مناره دوم را شروع به نصب کرده و نیمه کاره رها کردند. علی ایحال از سال ۹۴ موزه ادبی- عرفانی شهرستان اهر- که تنها موزه ادبی- عرفانی کشور محسوب می‌شود- به طور رسمی تعطیل شد و اقلام موجود در آن به انبار موزه انتقال یافت.

سؤال این است که آیا سازمان میراث فرهنگی کشور که مسئول مستقیم تنها موزه ادبی- عرفانی کشور می‌باشد باید منتظر اختصاص بودجه از سوی سازمان میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی باشد تا به تعمیرات جدی ساختمان محل موزه اقدام شود؟!

مردم منطقه ارسباران به طورجدی از مسئولین کشوری و استانی و منطقه‌ای انتظار دارند از تعلل چند دهه‌ای در تعمیر این بنای تاریخی پرهیز نموده و مجدداً درهای موزه ادبی- عرفانی را به روی علاقمندان باز نمایند.