به گزارش خبرنگار اهروصال، علی‌اکبر صفی پور در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران، اظهار داشت: دهه فجر به‌عنوان روزهای حماسه و خون نام‌گذاری شده و روزهایی که در آن ۱۰ روز اتفاقاتی به وقوع پیوست که درنهایت منجر به پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی‌شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی، افزود: کسانی که باجان و مال در خدمت نظام، انقلاب و توسعه و سربلندی و عظمت کشور بودند و این روزها فرصتی است تا روزهای گذشته را یادی کنیم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۲ جلسه برای هماهنگی برنامه‌های دهه فجر در حوزه فرهنگی و هنری در استان و شهرستان‌ها برگزارشده است، گفت: با هماهنگی‌ها و همکاری‌ها درنهایت با انتشار دفترچه‌ای تمامی برنامه‌های حوزه فرهنگی و هنری ستاد دهه فجر آذربایجان شرقی به‌طور کامل و شاید برای نخستین بار قبل از آغاز دهه فجر تمامی برنامه‌های لازم‌الاجرا در استان، تلاش کردیم تا به‌صورت فشرده و با اطلاعات کامل از محل برگزاری در شهرستان‌ها، عنوان برنامه، تاریخ و زمان و مجری مشخص‌شده است.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر در آذربایجان شرقی ادامه داد: به دلیل اجرای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه‌ها این دفترچه به‌صورت سی دی در اختیار خبرنگاران قرار خواهد گرفت تا اداراتی که برای دهه فجر برنامه دارند اطلاع کاملی داشته باشند.

صفی پور به اعضای کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر نیز اشاره کرد و گفت: اداره کل‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، تبلیغات اسلامی، سپاه عاشورا، شهرداری کلان‌شهر تبریز، دانشگاه تبریز، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره کل کتابخانه‌های عمومی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، آموزش‌وپرورش، حوزه هنری، ورزش و جوانان، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی مساجد، صداوسیمای مرکز استان، جهاد دانشگاهی و اداره کل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی از اعضای این کمیته هستند.

وی بابیان اینکه ادارات علاوه بر اینکه در کمیته فرهنگی و هنری برنامه دارند در سایر کمیته‌ها نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته‌اند، گفت: درمجموع برنامه‌های کمیته فرهنگی و هنری در سطح شهرستان‌های استان ۸۲۳ برنامه فرهنگی و هنری بوده و از این تعداد ۱۸۳ توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در سراسر استان برگزار می‌کن

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر در آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه از شهرداری کلان‌شهر تبریز تعداد محدودی برنامه در این کمیته تدوین‌شده است، گفت: شهرداری کلان‌شهر تبریز در کل بیش از ۴۰۰ برنامه فرهنگی و هنری در حوزه خوددارند درحالی‌که بین برنامه‌های کمیته فرهنگی و هنری ۳۰ مورد پیش‌بینی‌شده و تعداد ۸۲۳ برنامه تاکنون به این کمیته ارجاع داده‌شده است.

صفی پور با تأکید بر اینکه تمامی تلاشمان برای برگزاری جشنواره فیلم فجر گذاشته‌ایم تا درصورتی‌که برگزار نشود هیچ‌گونه مشکلی در استان نداریم، گفت: ما آمادگی خود را برای میزبانی از جشنواره فیلم فجر اعلام کرده‌ایم تا این جشنواره در آذربایجان شرقی برگزار شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم که بتوانیم بخشی از جشنواره موسیقی فجر در تبریز برگزار شود و درواقع این جشنواره‌ها به دلیل سطح بین‌المللی بسیار پرهزینه بوده و اغلب استان‌ها به دلیل شرایط مالی رغبت چندانی نشان نمی‌دهند.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر در آذربایجان شرقی به تشریح برنامه‌های این کمیته پرداخت و گفت: محافل انس با قرآن و مسابقات قرآنی، جشنواره شعر شکوه فجر و محافل ادبی، شب‌شعر انقلاب در سطح استان که تلاش کردیم تا در تمامی شهرستان‌های استان نیز شب‌شعر انقلاب برگزار شود.

صفی پور اضافه کرد: جشنواره‌های استانی خوشنویسی با موضوع شعارهای انقلابی، نمایشگاه‌های خوشنویسی و هنرهای تجسمی، عکس، پیامک، نقاشی، کاریکاتور، صنایع‌دستی، مقاله‌نویسی و نشریات و ویژه‌برنامه‌ای در ۱۸ بهمن‌ماه به‌عنوان روز فرهنگ و هنر تمدن ایرانی اسلامی نام‌گذاری شده است.

وی بیان داشت: امسال سه تن از هنرمندان آذربایجانی نشان درجه‌یک هنر را دریافت کرده‌اند که برای تجلیل از آن‌ها برنامه‌ای ترتیب خواهیم داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: جشنواره سراسری آواها و نواهای دینی که در حوزه معاونت قرآنی انجام‌شده امیدواریم که این جشنواره در دهه فجر آغاز و شاید حتی این برنامه برای اولین بار در کشور کمی نیز با تأخیر برگزار شود.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر در آذربایجان شرقی اظهار کرد: نقد و بررسی فیلم کوتاه انقلاب، جشنواره استانی و کشور نمایشگاه مد لباس و همایش یک‌روزه‌ آواهای انقلابی و تجلیل از مقام استاد صمد رحیم ‌زاده از دیگر برنامه کمیته فرهنگی و هنری است.

وی از افتتاح اولین انجمن خوشنویسی شهرستان بستان‌آباد و انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر در دهه فجر خبر داد و گفت: با راه‌اندازی انجمن هنر عکاسی شهرستان اهر بهترین ظرفیت در حوزه عکس ایجادشده و زیبایی‌های منطقه ارسباران به نمایش گذاشته شود.

صفی پور بابیان اینکه تاکنون ۲۵۰ کانون فرهنگی هنری در مساجد استان راه‌اندازی شده است، گفت: هدف ما افتتاح هرروز یک کانون بود و برای همین هدف ۳۶۵ کانون در نظر گرفته بودیم و از این تعداد تنها ۲۵۰ کانون در مساجد سطح استان راه‌اندازی شده است.

رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد گرامیداشت برنامه‌های دهه فجر در آذربایجان شرقی از فعالیت ۵۵ پایگاه خبری رسمی در استان خبر داد، بیان کرد: از این تعداد پایگاه خبری در طول یک سال گذشته ۵۰ به‌طور رسمی فعالیت خود را شروع کرده‌اند.