کد خبر : 60439
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 ژانویه 2016 - 0:02
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای مراسم بزرگداشت شیخ نمر توسط مسلمانان انگلیس + عکس بسته هستند

مراسم بزرگداشت شیخ نمر توسط مسلمانان انگلیس + عکس

مراسم بزرگداشت شیخ نمر توسط مسلمانان انگلیس + عکس

به گزارش اهروصال به نقل از فارس، روز دهم ژانویه ۲۰۱۶ برابر با ۲۰ دیماه ۱۳۹۴، مراسم بزرگداشت شهید شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی با مشارکت تمام مراکز اسلامی شهر لندن ، در محل مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد. در این مراسم یادبود و بزرگداشت که جمعی از روحانیون و علمای شهر لندن،

به گزارش اهروصال به نقل از فارس، روز دهم ژانویه ۲۰۱۶ برابر با ۲۰ دیماه ۱۳۹۴، مراسم بزرگداشت شهید شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته عربستانی با مشارکت تمام مراکز اسلامی شهر لندن ، در محل مرکز اسلامی انگلیس برگزار شد. در این مراسم یادبود و بزرگداشت که جمعی از روحانیون و علمای شهر لندن، روسای مراکز اسلامی ، اندیشمندان و اساتید دانشگاهها، کاردار جمهوری اسلامی ایران و اقشار مختلف مردم و از ملیتهای گوناگون حضور داشتند، چهار تن از علما و روحانیون مراکز اسلامی لندن سخنانی در اهمیت مقام این شهید بزرگوار و تاریخ مملو از شهادت علمای شیعه ایراد کردند.

در ابتدای این برنامه حجت الاسلام و المسلمین عالمی، رئیس مجمع جهانی اسلامی سخنانی در باب اهمیت امر به معروف و نهی از منکر ایراد کرده و این عمل واجب را عملی دانست که اجرای تمام واجبات دیگر در گرو آن است. وی با اشاره به آیه ۹۰ سوره مبارکه نحل «اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَ الاِحسانِ وَ ایتآئِ ذِی‌القُربی وَ یَنهی عَنِ الفَحشآءِ وَ المُنکَرِ وَ البَغی» و سایر آیاتی که درباره اهمیت امر به معروف و نهی از منکر نازل شده اند، نتیجه گرفت که خداوند در این آیه خودش امر به معروف و نهی از منکر می کند. یعنی امر می کند به عدل و احسان و رسیدگی به نزدیکان و نهی می کند از فحشا و منکر و بغی.

وی در ادامه با یادآوری فرازهایی از کلام امیرالمومنین علی (ع) از نهج البلاغه توضیح  داد که از نظر آن حضرت مردم در مقام امر به معروف و نهی از منکر چند گروهند. یکی آنهایی که هم به زبان، هم با قلب و هم در عمل امر به معروف و نهی از منکر می کنند. سپس کسانی که نه در عمل ولی در قلب موافق این عمل واجب هستند و با زبانشان آن را انجام می دهند و بالاخره کسانی که فقط در قلب خود موافق هستند و اما با زبانشان کاری نمی کنند. در بیان آن حضرت، گروه آخر یعنی کسانی که نه با عمل، نه با زبان و نه با قلب امر به معروف و نهی از منکر نمی کنند مانند مردگانی هستند در بین زندگان. وی همچنین سخن دیگری از کلام امیرالمومنین(ع) را یادآور شد که فرمودند ارجمندترین اعمال نزد خدا کلمه حقی است که نزد حاکم جائر به زبان آورده شود. وی همچنین به کلام حضرت رسول (ص) اشاره کرد که فرمودند: امتی رستگار است که در آن مظلوم بدون لکنت زبان بتواند از ظالم دادخواهی کند.

با بیان این احادیث، حجت الاسلام والمسلمین عالمی نتیجه گرفت که آیت الله شیخ نمر هدفی جز امر به معروف و نهی از منکر نداشته است. وی گفت که زمانه ما زمانه غربت اسلام است و اگرچه در ظاهر اسلام گسترش یافته اما اسلام همچنان غریب است، چرا که کشورهای اسلامی همه درگیر جنگ هستند و در آنها مسلمانان خود به دست یکدیگر کشته می شوند.

وی گفت: در این وضعیت، این عالم بزرگ نه خواهان مقام و موقعیتی بود و نه مشوّق خشونت؛ با این حال او را در کنار تروریست ها قرار داده و با اینکه همه دنیا خواستار محاکمه عادلانه او شده بودند، اما با دسیسه او را اعدام کردند.

وی گفت: خداوند متعال صاحب خون این شهید و شهدای راه اسلام بوده و از این خونها نمی گذرد. وی با دعا و آرزوی مغفرت برای روح این شهید بزرگ سخنان خود را پایان داد.

سخنران بعدی این برنامه حجت الاسلام و المسلمین سید فاضل میلانی امام مرکز الخویی بود. وی شهید نمر را از جمله علمایی معرفی کرد که هدفی جز طلب حق مردم منطقه قطیف نداشته است. وی با اشاره به کنفرانس های اسلامی و میثاق های امضا شده توسط حکام سعودی از جمله کنفرانسهای مکه یادآور شد که حاکمان سعودی به آنچه که گفته اند و می گویند عمل نمی کنند. وی برای حاکمان سعودی داستان ابوذر را مثال زد و گفت اگر شما خود را پیرو صحابه و خلفای راشدین می دانید به خاطر داشته باشید که عثمان بن عفان، ابوذر غفاری را که با صراحت به او انتقاد کرده و او را امر به معروف و نهی از منکر کرده بود اعدام نکرد و حداکثر او را به زبذه تبعید نمود.

وی سپس تاریخ علمای شهید شیعه از جمله شهید اول، شهید ثانی و شهید ثالث را مورد اشاره قرار داد و گفت که این علما فقط به خاطر مطرح کردن مذهب جعفری در کنار چهار مذهب اهل سنت جان خود را از دست داده اند و گناه دیگری نداشته اند. وی داستان شهادت حجر بن عدی و میثم تمّار را بازگو کرده و توضیح داد که این دو صحابی رسول خدا هر دو به جرم بازگو کردن فضایل امیرالمومنین علی (ع) به شهادت رسیدند و گناه دیگری نداشتند.

حجت الاسلام و المسلمین سید فاضل میلانی در ادامه گفت که اکنون دول عربی مساله اصلی خاورمیانه یعنی موضوع فلسطین را فراموش کرده و نیروی خود را متوجه جنگ شیعه و سنی کرده اند. وی از جمله از صدام نام برد که جنگ تحمیلی به ایران را جنگ عثمانی-صفوی معرفی می کرد و برخی از افراد را مورد اشاره قرار داد که می گویند اکنون شیعه از یهود خطرناک تر است. وی این سخن را با سخن برخی مقامات آمریکایی مقایسه کرد که تشیع و نه داعش را دشمن اصلی غرب معرفی کرده اند.

وی سپس توضیح داد که شهید شیخ نمر نیز مانند سایر شهدای تاریخ شیعه فقط به جرم متفاوت بودن کشته شد. او نه اختلاف سیاسی و نه نظامی با حکومت داشت. او فقط خواستار حقوق مساوی و کرامت برای مردم منطقه قطیف بود. وی گفت این ظلم ها کاری از پیش نمی برند جر اینکه ما را بیش از پیش بر سر عقیده مان و حقانیت مکتب اهل بیت مصمّم می کنند. وی با بیان حدیث ثقلین سخنان خود را به پایان برد.

سخنران بعدی حجت الاسلام  سید محمد موسوی رییس موسسه اهل بیت لندن بود.

وی سخنان خود را اینگونه آغاز کرد که تاریخ در حال تکرار است و دوباره روش اموی در برابر روش و شیوه علوی قرار گرفته است. پیروان اهل بیت همیشه منادی عقل، عدالت و تقوی بوده و پاسخ امویان همیشه ظلم، خونریزی و شکنجه بوده است. وی عبدالملک مروان را مثال زد که در مسجد ایستاد و در برابر همه مردم گفت ما بنی امیه هستیم و کسی که سرش را علیه ما بجنباند ما شمشیر خود را بر گردن او فرود می آوریم. وی گفت اکنون همان منطق در مورد شیخ نمر بکار رفته است. به گفته او منطق اموی بعد از هزار سال هنوز هیچ تغییری نکرده و دولت سعودی به عنوان عضوی از سازمان ملل و امضا کننده معاهدات آن و با حمایت دولتهای غربی هیچ بهایی برای حقوق بشر قائل نیست.

وی گفت مصیبت ما چند وجهی است. یک وجه آن جنایت آل سعود است اما وجه اسفبار تر آن این است که مدافعان حقوق بشر و دولتهای غربی با این دولت قرون وسطایی همکاری می کنند. شیخ باقر النمر با منطق قرون وسطایی اعدام شد که مورد تایید دولت های غربی است. وی با تاکید بر نفاق دول غربی گفت که این نفاق در رسانه های غربی مانند بی بی سی، سی ان ان و فاکس نیوز نیز دیده می شود.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت: در موضوع شهادت؛ ما بازنده نیستیم. شهادت آروزی ماست و کرامتی است از سوی خدا. ما با این شهادت ها قوی تر می شویم در حالیکه بدبختی مال دیکتاتورها است که فکر می کنند با این کار جلوی سقوط خودشان را می گیرند. اما آنها سرشان را نه در برف که در گِل فرو کرده اند و نمی فهمند که با این کشتارها مشکلات بیشتری برای خود دست و پا می کنند. وی گفت: تعداد علمای شهید شیعه به صد ها می رسد و این برای تشیع عادی است؛ چیزی است که ما را قوی تر می کند و پایدار تر.

وی در ادامه به حدیثی در منابع اهل سنت اشاره کرد که پیامبر (ص) فرمود کسی که در مقابل ظالم بایستد و او را نهی کند و کشته شود، شهید است و مقام او برابر است با مقام حمزه سیدالشهدا. وی در ادامه رفتار آل سعود در وارونه جلوه دادن تاریخ را مشابه کار یزید دانست که شهدا و اسرای کربلا را به عنوان خارجی و کافر به مردم معرفی کرد. به همین ترتیب آل سعود شیخ نمر را همراه با تروریستها اعدام کرد تا حادثه را وارونه جلوه دهد. وی همچنین گفت اگر شرکای غربی آل سعود بر سر حرفشان در مورد حقوق بشر بایستند، آل سعود نمی توانند دست به این اعمال بزنند. اما آنها بیشتر نگران جریان نفت و دلارهای نفتی هستند تا حقوق بشر. وی تاکید کرد که فقط جنایتکاران داعش نیستند که حقوق بشر را نقض می کنند بلکه دولتهای غربی با نفاقشان در جرم آنها شریک هستند.

سخنران پایانی این مجلس بزرگداشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد علی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس بود. وی ضمن تسلیت شهادت شیخ نمر به محضر حضرت ولی عصر (عج) برای این فقدان عظیم و غیرقابل جبران، از کلیه مراکز اسلامی و مسئولان آنها که در برگزاری این برنامه مشارکت کرده بودند، تشکر و قدردانی کرد.

وی در ادامه گفت: ظلم نه تنها حرام و گناه و مستحق عذاب الهی است؛ بلکه موجب نابودی خود فرد ظالم نیز خواهد شد. به گفته وی خداوند این دنیا را بر اساس عدل آفریده و نظام عالم طوری است که به طور طبیعی بر علیه ظلم حرکت می کند. وی گفت دراین میان ستمگرانی که به انسانهای بی کس و کسانی که جز خدا دادرسی ندارند، ظلم می کنند، نتیجه بدتری خواهند گرفت.

دکتر شمالی  در ادامه به تشریح حدیثی در همین زمینه پرداخت و گفت: امام باقر فرمودند که پدر بزرگوار ایشان در لحظه وداع با این دنیا سر مبارک او را به سینه خود نزدیک کرده و گفت: فرزندم بگذار به تو سفارشی کنم که پدرم در لحظه وفات از این دنیا به من کرد و او نیز از پدرش شنیده بود و آن سفارش این است که بترس از ستم به کسی که جز خدا دادرسی ندارد. وی سپس به حدیث دیگری از پیامبر اسلام (ص) اشاره کرد که فرمود خداوند می فرماید غضب من آنگاه شدت می گیرد که آن کسی که جز من دادرسی ندارد، مورد ستم واقع شود.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس در ادامه یادآور شد که اگر به منطقه نگاه کنید هیچ رژیم ظالمی بر سر کار نمانده است. چرا که خداوند خود از ظالمان انتقام می گیرد.

وی شهید نمر را فردی دانست که ورای مسائل سیاسی فقط خواستار برابری حقوق شیعیان عربستان بود. او نه به دنبال قدرت و مقام بود و نه روش نظامی و خشن در پیش گرفته بود.

وی شاهد این موضوع را عدم بروز خشونت در مناطق شیعه نشین عربستان پس از اعدام شیخ نمر معرفی کرد و گفت: روشن است پیروان شیخ نمر نیز اعتقادی به خشونت ندارند. شمالی در پایان یادآوری کرد که نباید در این نکته شک کرد که اکثریت برادران اهل تسنن با ما در این مساله احساس همدردی می کنند و خاطرنشان کرد که نباید در دام اختلاف فرقه ای افتاد و این ماجرا را دعوای بین شیعه و سنی دانست، چرا که ایدئولوژی وهابی یک فرقه کوچک و محدود بوده و نه نماینده اسلام است و نه حتی نماینده اهل سنت.

انتهای پیام/

http://fna.ir/2XP0B2
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.