کد خبر : 13438
تاریخ انتشار : جمعه 27 مارس 2015 - 15:21
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای نامه هسته‌ای روحانی به سران ۱+۵/ هشدار درباره یمن بسته هستند

نامه هسته‌ای روحانی به سران ۱+۵/ هشدار درباره یمن

نامه هسته‌ای روحانی به سران ۱+۵/ هشدار درباره یمن

به گزارش اهروصال به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی همچنین با ارسال نامه به روسای کشورهای عضو ۱+۵، مواضع کشورمان درخصوص مسایل هسته ای را مطرح و آخرین وضعیت مذاکرات را تبیین کرد. ** اجازه ندهیم فرصت استثنایی به آسانی از دست برود روحانی در گفت و

به گزارش اهروصال به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی همچنین با ارسال نامه به روسای کشورهای عضو ۱+۵، مواضع کشورمان درخصوص مسایل هسته ای را مطرح و آخرین وضعیت مذاکرات را تبیین کرد.

** اجازه ندهیم فرصت استثنایی به آسانی از دست برود

روحانی در گفت و گوی تلفنی با دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان با تبیین مواضع کشورمان در موضوع هسته ای، بر حقوق شناخته شده ایران بر مبنای اصول بین المللی و پافشاری قطعی ایران بر دستیابی به این حقوق تاکید کرد.

وی افزود: گفت: شرایط ویژه ای بر مذاکرات حاکم است، زیرا اشتراکات ما در صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای و ضرورت لغو همه تحریم های ناعادلانه می تواند ما را به راه حل نهایی برساند.

رییس جمهوری با اشاره به فرصت بسیار خوب توافق در سال ٢٠٠۵ و فرصت استثنایی اخیر برای توافق، در این زمینه اظهارداشت: ما باید در جهت منافع ملی و بین المللی حرکت کرده و اجازه ندهیم این فرصت که بر فتوای رهبر معظم انقلاب به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای اش متکی است، به آسانی از دست برود.

روحانی با اشاره به ضرورت حرکت بر مبنای احترام متقابل، لغو کامل تحریم ها را اساسی ترین عنصر مذاکرات برای گام برداشتن به سمت حل و فصل نهایی خواند و خواستار ابتناء مذاکرات براعتماد آفرینی و حرکت به سمت ایجاد شرایطی مناسب برای همکاری های آتی به جای پافشاری بر تقابل و فشار شد.

رییس جمهوری همچنین بر نقش مؤثر انگلستان در این برهه زمانی در راستای انجام مذاکره از موضع برابر، تأکید کرد.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به تجاوز نظامی صبح امروز به کشور یمن و با محکوم کردن هرگونه دخالت نظامی در امور داخلی کشورهای مستقل، اظهار داشت: کشورهای منطقه باید از هرگونه اقدامی که سبب افزایش بحران شود خودداری کنند.

روحانی افزود: ما برای سه هدف توقف مداخلات نظامی در یمن، جلوگیری از ایجاد فرصت عمل دوباره برای تروریست ها و روی کار آمدن دولتی فراگیر تلاش کنیم.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان نیز در این تماس تلفنی، با تسلیت مجدد به رییس جمهوری کشورمان به خاطر درگذشت والده گرامیشان، اظهار داشت: ما قبول داریم که در زمان حاضر در شرایط ویژه ای هستیم و به همین جهت لندن همه تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا مشکلات موجود را در عمل حل کند زیرا این فرصت مهمی است و علیرغم فشار عده ای، باید برای حل و فصل نهایی هرکار لازمی را انجام داد.

در پایان این گفت وگو طرفین با مثبت خواندن تلاش های انجام شده برای شرایط بهتر در مناسبات دو کشور براساس منافع دو ملت، بر ضرورت پیگیری و تداوم این اقدامات تأکید کردند.

** روسیه نقش اساسی تری در مذاکرات ایفا کند

روحانی در گفت وگو با رییس جمهوری روسیه نیز با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای، مواضع کشورمان در این زمینه را برشمرد.

وی افزود: در فرصت جدیدی که به وجود آمده باید کشورهای عضو با تمرکز بیشتری، مذاکرات را به پیش ببرند زیرا ممکن است گروه های فشار بخواهند ما به توافقی دست نیابیم.

رییس جمهوری افزود: انتظار ما از روسیه به عنوان کشور همسایه و دوست آن است که قدم های

جدی تری در این زمینه برداشته و نقش اساسی تری در مذاکرات ایفا کند.

روحانی سپس با اشاره به تحولات یمن و تجاوز نظامی به آن کشور، بر ضرورت وحدت و لزوم ثبات یمن و روی کار آمدن دولتی فراگیر تأکید کرد و گفت: شرایط یمن با چند ماه پیش متفاوت است؛ مردم یمن شاهد انقلابی مردمی بودند و با شرایط جدید باید به خواست مردم توجه کرد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه نیز در این گفت وگوی تلفنی با تسلیت درگذشت والده رییس جمهوری و ضمن اشاره به پیشرفت های مذاکرات هسته ای گفت:این مذاکرات بسیار خوب بوده است و باید تلاش کنیم به توافق نهایی دست یابیم.

رییس جمهوری روسیه افزود: مسکو همواره موافق مسیری است که به توافق نهایی منجر شود.

پوتین در خصوص تحولات یمن نیز اظهارداشت: ما با هرگونه دخالت نظامی مخالفیم و این روش را سازنده نمی دانیم. روسیه از وحدت و تمامیت ارضی یمن حمایت کرده و همواره بر گفتگو میان طرفین تأکید می کند.

وی افزود: ما با ایران در زمینه مسائل منطقه و همچنین مذاکرات هسته ای به رایزنی های خود ادامه خواهیم داد.

در این گفت وگو، طرفین با مثبت خواندن رشد روابط اقتصادی دوکشور و با ذکر اینکه هنوز به اهداف توافق شده دو رییس جمهوری در توسعه روابط نرسیده ایم، تأکید کردند که ایران و روسیه در سال جاری برای دستیابی به رشد بیشتر روابط، بر تلاش های خود بیافزایند.

** فرانسه با نقش سازنده خود، هدف دشمنان روابط دو کشور را نقش برآب می کند

روحانی در گفت وگوی تلفنی با رییس جمهوری فرانسه نیز با تبیین مواضع کشورمان درخصوص مذاکرات هسته ای و ابراز امیدواری نسبت به نتایج آن، به سابقه اقدامات و نقش مثبت فرانسه در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: انتظار از کشور فرانسه آنست که همانند مذاکرات سال های ۲۰۰۵–۲۰۰۳، نقش فعالی داشته باشد.

وی افزود: دشمنان روابط دو کشور می خواهند نقش فرانسه در این مذاکرات غیرسازنده باشد ولی دولت فرانسه با نقش سازنده خود، هدف آنان را نقش برآب خواهد کرد.

رییس جمهوری در ادامه به تحولات یمن پرداخت و ضمن برشمردن مواضع روشن کشورمان در قبال تجاوز نظامی به یمن گفت: راه حل مشکل یمن نظامی نیست و مداخلات نظامی خارجی بسیار خطرناک بوده و بر دامنه بحران خواهد افزود.

وی ادامه داد: ما براین باوریم که همه گروههای داخلی از طریق مسیر مذاکره، برای وحدت یمن تلاش کنند، تا ثبات و امنیت به این کشور بازگشته و تروریست ها موفق به تخریب این کشور نشوند.

روحانی در این زمینه از فرانسه خواست تا با استفاده از نفوذ خود درکشورهای منطقه و صحنه بین المللی از تداوم این مداخلات جلوگیری کرده و به ثبات و وحدت این کشور کمک کند.

فرانسوا اولاند نیز در این گفت وگوی تلفنی ضمن تسلیت درگذشت والده گرامی رییس جمهوری کشورمان و با اشاره به روند مثبت مذاکرات هسته ای، گفت: فرانسه برانجام توافق مصر است و ضمن به رسمیت شناختن فناوری صلح آمیز هسته ای ایران حاضراست در این رابطه وبویژه پس از توافق همکاری های خود را با ایران توسعه دهد.

وی در رابطه با اوضاع کشور یمن نیز اظهار داشت: فرانسه موافق گفت وگو و نزدیک کردن طرفین از طریق مذاکرات است تا بتوان از این طریق، به اوضاع این کشور سامان داد.

در این مکالمه تلفنی روابط تاریخی ایران و فرانسه نیز مورد توجه قرار گرفته و طرفین بر توسعه همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دوجانبه تاکید کردند.

source

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.