کد خبر : 123650
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 سپتامبر 2021 - 16:32
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیاردی شرکت ملی صنایع مس در مجتمع مس سونگون بسته هستند

سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیاردی شرکت ملی صنایع مس در مجتمع مس سونگون

سرمایه گذاری ۲۴ هزار میلیاردی شرکت ملی صنایع مس در مجتمع مس سونگون

اهروصال، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که ۲۴ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری در توسعه‌ی مجتمع معدن مس سونگون در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این میزان بعد از تکمیل فاز چهارم کنسانتره مس به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد. اردشیر سعدمحمدی روز سه شنبه، ۲۳ شهریورماه، در آیین

اهروصال، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این‌که ۲۴ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری در توسعه‌ی مجتمع معدن مس سونگون در دستور کار قرار گرفته است، گفت: این میزان بعد از تکمیل فاز چهارم کنسانتره مس به ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

اردشیر سعدمحمدی روز سه شنبه، ۲۳ شهریورماه، در آیین عقد قرارداد احداث کارخانجات تولید مس کاتد در مجتمع معدن مس آذربایجان، اظهار کرد: میزان ذخایر مس سونگون در دو سال اخیر، ۵۲۳ میلیون تن ارتقا یافته و استفاده از تکنولوژی‌های برتر در اکتشافات شرکت صنایع مس در دستورکار بوده و در این راستا نیز ۱۵ دستگاه حفاری آخرین مدل خریداری و تا سه ماه آینده وارد کشور می‌شود که پنج دستگاه از آن‌ها در معدن مس سونگون مستقر خواهد شد.

به گزارش اهروصال، وی با بیان این‌که میزان ذخایر قابل استخراج مس سونگون تا چهار سال پیش، ۳۲۰ میلیون تن بود، افزود: اکنون میزان کل ذخایر مس سونگون به دو میلیارد تن رسیده که یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن از آن، اقتصادی و قابل استخراج است.

وی ادامه داد: میزان متوسط عیار مس موجود در مجتمع مس سونگون ۰.۵۶ درصد است که معادل ۱۵ میلیون تن مس خالص می‌شود. در حالی که مجموع ذخایر مس خالص کشور به ۴۰ میلیون تن رسیده و ذخایر بین المللی مس خالص جهان نیز بالغ بر ۸۵۰ میلیون تن است.

سعد محمدی گفت: اکنون ایران در رتبه هفتم جهان از نظر ذخایر مس قرار دارد که با توجه به اکتشافاتی که با استفاده از دستگاه‌های آخرین مدل انجام خواهد گرفت، حداقل به رتبه ششم دنیا از این نظر دست می‌یابیم.

وی با بیان این‌که معدن مس سونگون، هفتاد و چهارمین معدن بزرگ مس در جهان و معدن مس سرچشمه نیز با دارابودن یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون تن مس قابل استخراج، سی و چهارمین معدن بزرگ مس دنیا است، اظهار کرد: در مجموعه تولید کاتد مس سونگون، تمامی برنامه ریزی‌ها و توافقات برای تولید ۲۰۰ هزار مس کاتد انجام می‌گیرد.

وی با بیان این‌که فاز عملیاتی احداث این پروژه از یکم مهرماه زده می‌شود، اظهار کرد: در این قرارداد برای تولید مس کاتد، از تکنیک حمام‌های ذوب به عنوان آخرین فناوری و تکنیک جهانی در ذوب مس استفاده می‌شود که کمترین آلودگی و بهترین بهره‌وری را خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به تولید اسید سولفوریک در این مجموعه، گفت: قیمت این ماده در بازارهای جهانی، ۱۶۸ دلار است اما برنامه ریزی می‌کنیم تا قابلیت تبدیل آن به اسید فسفریک با قیمت ۱۲۵۰ دلار را اجرایی کنیم. از این طریق کودهای فسفری برای استفاده کشاورزان در آذربایجان شرقی که قطب تولیدات کشاورزی است نیز در دسترس قرار می‌گیرد

وی با اشاره به بخش فلوتاسیون سرباره در این مجموعه، گفت: در ۵۰ سال عمر تولید مس در ایران، همواره سرباره‌های ذوب روی زمین موجب آلودگی محیط زیست می‌شوند، بر اساس تکنیک جدید فلوتاسیون سرباره، این سرباره‌ها تبدیل به فلوتر و سپس وارد چرخه ذوب می‌شوند.

وی در ادامه گفت: برای تولید ۲۰۰ هزار تن مس کاتدی در مجتمع معدن مس سونگون به یک میلیون تن کنسانتره نیاز داریم که با افتتاح‌ چهار فاز تولید کنسانتره، ظرفیت تولید آن‌ها به ۶۰۰ هزار تن در سال خواهد رسید. فاز سوم کنستانتره تا پایان ماه جاری تعیین تکلیف شده و فاز چهارم نیز آغاز خواهد شد.

سعدمحمدی با تاکید بر افزایش کمک‌های اجتماعی این شرکت در منطقه، گفت: سه میلیارد تومان برای احداث مدارس ورزقان و ارتقای بیمارستان این شهر اختصاص می‌یابد. شرکت ملی صنایع مس ایران توجه به روستاها، کمک‌های معیشتی و اختصاص ۵۰ میلیارد تومان اعتبار توانمندسازی و گردش تسهیلاتی کم بهره را در دستورکار قرار داده است.

وی با اشاره به قطعی برق در مجتمع مس سونگون ورزقان، افزود: قطعی برق منجر به تعطیلی کار و ضرر اقتصادی به مجموعه شد اما ما تلاش کردیم تا کمبود تولیدمان را جبران کنیم و امروز نیز می‌توان گفت که تولید امسال مس کمتر از سال قبل نبوده است.

وی در خصوص مالیات مجتمع مس سونگون نیز اظهار کرد: نیاز به لایحه‌ای در مجلس داریم تا بر اساس آن به جای پرداخت مالیات به خزانه کشوری، مستقیما به منابع استانی پرداخت شود. سود خالص سالانه معدن مس سونگون ۷۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به وضعیت درخشان این شرکت در بورس، گفت: شرکت ملی صنایع مس ایران تنها شرکت کشور است که پایان مردادماه سالماری توانسته ۱۰۴ درصد رفع تعهد انجام دهد و تمامی امور آن نیز با شفاف سازی انجام می‌گیرد.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت بد دفع باطله مجتمع مس سونگون، گفت: رمپ باطله معدن مس سونگون دچار ریزش شده و جان کارکنان در خطر است. هر تعهدی که لازم باشد انجام می‌دهیم و فقط از مسئولان استانی خواهشمندیم اجازه بدهند این مشکل را حل کنیم.

بر اساس این گزارش، این قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات و اجرا)  مابین شرکت مس ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا امضا شده و شامل مجموعه کارخانجات ذوب، پالایش، اسید، اکسیژن و فلوتاسیون سرباره مس می‌شود.

در این مجموعه سالانه ۱۰۰ هزار تن کاتد مس با گرید LME_A تولید شده  و قابلیت افزایش ظرفیت به ۲۰۰ هزار تن کاتد مس را دارد که اجرایی شدن آن منجر به اشتغال زایی مستقیم ۵۰۰ نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم ۳۰۰۰ نفر خواهد شد.

.

نماینده مردم ورزقان و خاروانا

ارزش ۳۲۰ میلیارد دلاری ذخایر معدنی مس سونگون/وجود ظرفیت ۴ میلیارد تنی مس در این مجموعه

نماینده مردم ورزقان و خاروانا و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به ارزش ۳۲۰ میلیارد دلاری ذخایر معدنی مس سونگون، گفت: این‌ میزان ذخایر، معادل ۱۰ سال صادرات نفتی کشور است.

به گزارش اهروصال، الله‌وردی دهقانی روز سه شنبه، ۲۳ شهریورماه، در آیین عقد قرارداد احداث مجموعه کارخانجات تولید کاتد مس در مجتمع مس آذربایجان، افزود: پروژه ذوب مس، قصه‌ی پرغصه‌ی مجتمع مس سونگون است که از بیش از ۲۰ سال گذشته مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: بر اساس اعلام رسمی کارشناسان شرکت ملی صنایع مس ایران، ظرفیت مس کشف شده مس سونگون بالغ بر دو میلیارد تن است. این معدن تا سال ۹۳ تنها بالغ بر ۳۲۰ میلیون تن ذخیره داشت اما با شروع اکتشافات در منطقه، ظرفیت شناسایی شده افزایش یافته اما دانشمندان زمین شناسی و کارشناسان حوزه، ظرفیت اصلی مجموعه را چهار میلیارد تن برآورد کرده‌اند.

وی با بیان این‌که احتمال رسیدن ذخایر قابل استخراج مس سونگون به شش میلیارد تن وجود دارد، ادامه داد: با تداوم روند کنونی، استخراج مس از معدن سونگون ۳۸۰ سال طول خواهد کشید و حتی اگر تولید فعلی یعنی سالانه ۳۰۰ هزار تنی کنسانتره را سه برابر معادل ۹۰۰ هزار تن کنیم، استخراج آن، ۱۳۰ سال زمان می‌برد که منطقی نیست.

دهقانی گفت: آنچه که باعث شده تا این معادن تا به حال غیرقابل ورود به اقتصاد کشور و آذربایجان شود، عدم شناخت و معرفت به امور است در حالی که تنها راه افزایش شناخت به این حوزه به وسیله روش‌های علمی، منطقی و اکتشافات میسر می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که کاشفان این معدن اعداد درستی از میزان ظرفیت واقعی مجموعه بیان نکردند، افزود: وجود شرکت‌های دخیل در استخراج و اکتشاف که گزارشات غلط از ظرفیت مس سونگون ارائه می‌دهند، باعث شده تا ۳۲ هزار میلیارد سرمایه از این مجموعه به بخش خصوصی انتقال یابد و این امر منجر شده تا بترسیم که در آینده نیز معادن منطقه ناشناخته باقی مانده و اطلاعات غلط بیان شوند.

وی با انتقاد از وجود خودتحریمی‌ها، گفت: از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا متشکریم که وارد عمل شده و بدون تبلیغ، ادعا و توقفی، نشدنی‌ها را ممکن می‌کند. 

نماینده مردم ورزقان با بیان این‌که مجموعه افتتاح شده امروز می‌تواند ظرفیت تولید خود را به ۴۰۰ هزار تن برساند، افزود: ورزقان چندین معدن مس دیگر نیز دارد که خواهشمندیم از مسئولان ذی ربط در اجرای پروژه‌های معدنی در منطقه از جوانان و دانشمندان انقلابی و توانمند دانشگاه‌ها نیز بهره ببرند تا انتقال دانش انجام بگیرد.

وی ادامه داد: سالانه ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد مس سونگون از استان خارج می‌شود، در حالی که اگر تنها ۱۰۰۰ میلیارد تومان آن در شهرستان و استان سرمایه گذاری شود، ارزش افزوده آن اتفاقات بزرگی را رقم خواهد زد.

دهقانی با اشاره به مسئله کمبود تولید برق در سطح کشور، متذکر شد: شرکت مس ایران می‌تواند با ورود به این قضیه، در صنعت تولید برق نیز پیشگام شود و حداقل نیروی برق موردنیاز صنایع خود را در داخل مجموعه خودش تولید کند. 

وی در ادامه با اشاره به اخذ مالیات از درآمد مس سونگون، گفت: مالیات درآمد سالانه این مجموعه به کجا می‌رود و چرا به استان واریز نمی‌شود؟ حداقل سهم استانی و محل تولید مس باید پرداخت شود. شرکت ملی صنایع مس ایران قبلا یک درصد سهم آلایندگی از محل فروش خود را به ورزقان پرداخت می‌کرد، اما این  سهمیه از شش سال گذشته پرداخت نمی‌شود.

وی با اشاره به تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومانی شرکت مس ایران به بخش مسئولیت‌های اجتماعی، گفت: در حق ورزقان در این حوزه ظلم شده و میزان پرداختی به این شهرستان پایین تر از انتظار است.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص درخواست واگذاری امتیاز تیم فوتبال تراکتور تبریز به شرکت ملی صنایع مس ایران نیز اظهار کرد: کاری ندارم که الان این تیم دست کیست و چه حاشیه‌هایی دارد، اما یک نفر بایستی وارد این موضوع که یک مساله ملی بوده و تبعات ملی دارد، می‌شد. 

وی افزود: همان طور که شرکت‌های مشخص از تیم‌های زیرمجموعه خود یعنی سپاهان، ذوب آهن و مس کرمان حمایت مالی می‌کنند، تیم تراکتور نمی‌تواند از منابع مالی شرکت مس ایران برخوردار نشود. عده‌ای از بنده انتقاد کردند که سهم ورزش ورزقان از مس سونگون را به تیم تراکتور ندهید در حالی که سهمی داده نمی‌شود.

دهقانی متذکر شد: بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان از ۱۰۰۰ میلیارد تومان هزینه شرکت مس در بخش‌های اجتماعی مربوط به حوزه ورزشی می‌شود. هزینه اندک برای تیم تراکتور که یک برند محسوب می‌شود، ارزش افزوده بالایی خواهد داشت.

بر اساس این گزارش، این قرارداد EPC (مهنوسی، تدارکات و اجرا)  مابین شرکت مس ایران و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا امضا شده و شامل مجموعه کارخانجات ذوب، پالایش، اسید، اکسیژن و فلوتاسیون سرباره مس می‌شود.

در این مجموعه سالانه ۱۰۰ هزار تن کاتد مس با گرید LME_A تولید شده  و قابلیت افزایش ظرفیت به ۲۰۰ هزار تن کاتد مس را دارد که اجرایی شدن آن منجر به اشتغال زایی مستقیم ۵۰۰ نفر و اشتغالزایی غیرمستقیم ۳۰۰۰ نفر خواهد شد. ایسنا

سایت خبری تحلیلی اهروصال

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.