به گزارش اهروصال؛ معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در راستای تسهیل در ارائه تسهیلات مصوب به کارآفرینان بانکها اختیار لازم افزایش تسهیلات برای تکمیل این طرح ها تا سقف ۳۰ درصد را دارند.
دکتر عیسی منصوری گفت: به منظور تسریع در ارائه خدمات و تسهیلات بانکی به کارآفرینان طرح های اشتغالزا و در جهت تکمیل پروژه های ناتمام طرح های در دست اجرا اختیارات لازم به بانکها داده شده که نسبت به افزایش ۳۰ درصدی تسهیلات با موافقت بانکها و تأیید وزارت تعاون اقدام نمایند که با اجرای این امر ،پروسه اداری در پرداخت تسهیلات بانکی و متمم تسریع میگردد.
وی به درخواست نماینده اهر و هریس که روستائیان و عشایر به علت سختگیری بانکها موفق به دریافت تسهیلات کم بهره عشایری نشده اند گفت: آمادگی داریم طرح های پیشنهادی منطقه را در کمیته فنی این وزارتخانه در کمترین زمان ممکن بررسی و متناسب با موقعیت و استعدادهای منطقه کمک کنیم تا عزیزان روستایی و عشایری بتوانند از این تسهیلات کم بهره استفاده کنند.
این مقام مسئول با اشاره به قابلیت های صنایع دستی این منطقه گفت: متأسفانه با وجود اینکه این استان یکی از قطبهای مهم تولید فرش و صنایع دستی در کشور است اما حضور در بازارهای جهانی بسیار کم رنگ است و باید با برندسازی مناسب و ارتقاء کمی و کیفی تولیدات حضور در یازارهای جهانی را تقویت نمائیم و در این راستا وزارت تعاون آماده کمک بلاعوض به متقاضیان برای حضور در بازار خارج از کشور است که ضمن حضور در نمایشگاه ها بتوانند با عقد قرارداد ، سفارشات لازم را برای صادرات فرش و صنایع دستی فراهم نمایند که این امر هم نیاز تلاش بیشتر برای شناساندن محصولات تولیدی خودشان در این نمایشگاه ها می باشد.
وی افزود: این وزارتخانه آمادگی دارد در صورت دریافت سفارشات خارجی حاصل از حضور در نمایشگاه ها، نسبت به ارائه تسهیلات کم بهره به متقاضیان و بافندگان خود ،قرارداد بافت برای سفارشات خارجی را اقدام کرده اند این تسهیلات را اختصاص دهد.
این مقام مسئول گفت: با توجه به محدودیت منابع مالی و تسهیلات بانکی هم اکنون اعطای تسهیلات بانکی، اولویت اول بنگاهها و طرح های فعال موجود ، سپس طرح های نیمه تمام و در نهایت برای طرح های ایجادی می باشد.
منصوری افزود: در شرایط فعلی راه اندازی طرح های بزرگ در مناطق کمتر توسعه یافته به جهت نبود زیرساختهای لازم میسر نبوده و باید تلاش کنیم طرح های زودبازده متداول در هر منطقه ای از جمله حوزه خدمات، گردشگری، صنایع دستی و کارهای سنتی و محصولات کشاورزی و فرآورده های لبنی و دامی توسعه دهیم.
وی با تأکید بر اینکه با اعطای تسهیلات بانکی اشتغال محقق نمی شود گفت: باید ابتدا زمینه های اشتغال را با خود اتکایی و کارهای ابتکاری که نیاز به کمترین سرمایه دارد خودمان فراهم کنیم و در صورت موفقیت برای توسعه آن از تسهیلات بهره مند شویم و اگراینکار رانکنیم قطعاً اینگونه افراد را تنها با پرداخت وام به بیکار بدهکار تبدیل کرده ایم.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد شهرستان ها برنامه ای متناسب با نیازها و قابلیت های منطقه را به عنوان برنامه توسعه ای اشتغال تعریف کنند و با آسیب شناسی موانع و مشکلات این موارد را با مشارکت مردم و مسئولین احصاء کنند و قطعاً وزارت تعاون اماده همراهی با کارآفرینان در توسعه و تقویت این موارد با سازو کارهای حیطه وظایف این وزارتخانه می باشد.