به گزارش اهر وصال به نقل از خبرگزاری فارس، فرشاد به‌آفرین در هشتمین جشنواره ملی ورنی ارسباران  اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۸۰ رشته مختلف صنایع دستی در سطح استان فعال بوده و تاکنون ۱۱ هزار نفر از فعالان صنایع دستی از این سازمان پروانه فعالیت دریافت کرده‌اند.

وی گفت: از  ۱۱ هزار پروانه صادره برای رشته‌های مختلف صنایع دستی ۱۵ درصدش مربوط به پروانه فعالیت ورنی بافی می‌باشد که اکثرا در این منطقه فعالیت دارند.

این مقام مسئول افزود: تعداد فعالان ورنی بافی در این منطقه خیلی بیشتر از تعداد می باشد و تنها این آمار مربوط به آنهایی است که پروانه فعالیت از این سازمان دریافت کرده‌اند.

وی گفت: در اکثر نمایشگاه‌های استانی و کشوری و حتی بین‌المللی این محصول صنایع دستی از سوی فعالان این عرصه و تشکل‌های وابسته عرضه می‌شود و مورد استقبال ویژه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد که در این زمینه و در نمایشگاه اخیر صنایع دستی استان در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز از جمع فروش صنایع دستی که مبلغی بیش از ۱۱ میلیارد ریال بود از این مبلغ بالغ بر ۳۰ درصد و بیش از ۳۴۰ میلیون تومان از فروش صنایع دستی مربوط به ورنی بود که این امر نشان از جایگاه ویژه این صنعت دستی در بین مردم است.

وی گفت: طی یکسال گذشته ۲۱ نشان ملی صنایع دستی به فعالان صنایع دستی صادر شده که از این تعداد ۵ نشان مربوط به فعالان ورنی شهرستان اهر می‌باشد که در این خصوص و برای ارتقاء کمی و کیفی محصولات تولیدی، تلاش شده آموزش‌های بهبافی و سایر آموزش‌ها در حوزه ورنی تقویت شود که در این زمینه ۱۰۰ نفر از علاقه مندان رشته ورنی‌بافی در این شهرستان آموزش دیده‌اند.

به‌آفرین جشنواره ورنی اهر ارسباران را یکی از جشنواره‌های سابقه‌دار و با اهداف متعالی برای معرفی توانمندی‌های ورنی‌بافان ذکر کرد و افزود: همه تلاش دست اندرکاران و مسئولان این اداره تداوم قدرتمند و کیفی این جشنواره برای سال‌های آتی است.

وی به غرفه توانمندی‌های صنایع دستی نیز اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه در قالب ۳۰ غرفه از استان‌های مختلف فعال صنایع دستی از اقصی نقاط کشور حضور دارند.