به گزارش اهروصال؛ علیرضا آقازاده در نشست خبری عوامل اجرایی دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه اهر (ارسباران) با اصحاب رسانه و خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه در سال‌های گذشته در این زمان فراخوان منتشر شده بود اما امسال با تأخیر روبرو شد علت این تأخیر چه بود؟ اظهار داشت: علت اینکه چرایی تأخیر در برگزاری برای مردم و هنرمندان سؤال بود و حال که فراخوان جشنواره منتشر شده در واقع پاسخ به مطالبات مردم و هنرمندان بود.
وی افزود: حتی از اهری‌های مقیم برخی کشورها از جمله سوئد و نروژ طی پیام‌هایی از تأخیر در برگزاری این جشنواره گلایه می‌کردند چون بیخ از ایرانیان مقیم در کشورها برای حضور در این جشنواره لحظه‌شماری می‌کنند و از طرفی تنها از سوی نزدیک به ۴۰۰ هنرمند و کارگردان در اقصی نقاط کشور تماس‌هایی داشتیم که پیگیر انتشار فراخوان بودند.
دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران تصریح کرد: با وجود اینکه از سال گذشته بدهی‌هایی داشتیم و برای برگزاری دوازدهمین دوره این جشنواره با کمبود منابع مالی مواجه بودیم ابتدا قرار نبود برگزار شود اما به لحاظ آن‌که بتوانیم به مطالبات مردم اهر، هنرمندانی از سراسر کشور و اصحاب رسانه پاسخ مثبتی داده باشیم علی‌رغم تمامی مشکلات امسال نیز برگزار می‌کنیم.
آقازاده بابیان اینکه متأسفانه بزرگ‌ترین مانع جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران مسائل مالی است، گفت: متأسفانه با گذشت یازده دوره از جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران هنوز ردیف بودجه‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باز نشده است و بنده همیشه از خود سؤال می‌کنم که بین اهر و مریوان چه تفاوتی وجود دارد که برای مریوان بودجه اختصاص از وزارت ارشاد داده می‌شود ولی برای اهر که خواستگاه تئاتر در کشور محسوب می‌شود از حق قانونی محروم است.
وی تأکید کرد: برای جشنواره تئاتر مریوان ۲۵ میلیون تومان بودجه می‌دهند اما برای جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران تنها ۴۰ میلیون تومان از بودجه وزارت ارشاد سهم می‌گیرد آیا تفاوتی بین این شهرها وجود دارد؟ در حالی که هم اهر و هم مریوان از همین آب و خاک هستند ولی در شعار همیشه فرموده مقام معظم رهبری که گفته بودند ” ارسباران منطقه‌ی شجاعت است ” را می‌گویند.
دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران با انتقاد از اینکه در تخصیص اعتبارات به رویدادهای ملی من‌جمله جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران عدالت رعایت نمی‌شود، گفت: وزارت ارشاد ۴۰ میلیون تومان و اداره‌کل ارشاد استان ۱۰ میلیون از اعتبارات استانی به این جشنواره تخصیص می‌دهد که جمعاً به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد.
آقازاده یادآور شد: شهرستان آذرشهر جشنواره تئاتر شهرستانی برگزار می‌کند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره شهرستانی و سراسری به هر کدام ۱۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص می‌دهد که این امر نشان می‌دهد اداره‌کل ارشاد استان بین جشنواره شهرستانی و سراسری تفاوتی قائل نمی‌شود درعین‌حال که حضور و مشارکت استانداری آذربایجان‌شرقی در جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران بسیار کمرنگ است.
وی تصریح کرد: استانداری کردستان برای جشنواره تئاتر مریوان قول مساعدت ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان را داده است ولی هنوز ما نتوانسته‌ایم از استانداری آذربایجان‌شرقی برای دیدار با استاندار ملاقات کرده و بگوییم که جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در استان برگزار می‌شود.
دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران در ادامه با تأکید بر اینکه جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران از جایی به مردم شهرستان اهر هدیه نشده است، ابراز داشت: جشنواره تئاتر کوتاه ابداعی شده به دست هنرمندان اهری است و جایی هدیه نگرفته‌ایم که حال بخواهیم آن را به‌سادگی کنار بگذاریم.
آقازاده بیان داشت: شهرستان اهر تنها برگزار کننده تئاتر کوتاه خیابانی، صحنه‌ای و آئین سنتی در کشور است و در دنیا تنها ۴ کشور تئاتر کوتاه برگزار می‌کنند که ایران جزو یکی از این چهار کشور است.
وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگاری در خصوص اینکه آیا داوران دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر کوتاه ارسباران مشخص‌شده است یا خیر؟ گفت: هنوز هیأت داوران مشخص نشده‌اند.