به گزارش اهروصال به نقل از ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، میر محسن حسینی قمی ضمن تقدیر از حساسیت رسانه‌ها  نسبت به مسائل زیست محیطی و کنه زدگی مرال منطقه حفاظت شده “یای قاری”، گفت: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بعد از اطلاع این موضوع به معاونت محیط طبیعی دستور داد تا مسئله به طور فوری بررسی و اقدامات لازم انجام و گزارش آن به مردم و رسانه ها داده شود.
حسینی قمی درباره عدم اقدام برای سمپاشی کنه‌ها، افزود: اولویت حفاظت محیط زیست اعمال کمترین حد ممکن مداخلات انسانی در حیات وحش است، چرا که رفتار گونه های حیات وحش و واکنش آن ها به دخالت های انسانی، متفاوت با گونه های اهلی است و سیاست سازمان حفاظت محیط زیست دستکاری حداقلی در شرایط نگهداری نیمه طبیعی حیات وحش است و در بیشتر موارد خود گونه های وحشی در تعامل با طبیعت اند و توانایی مقابله با تهدیدات طبیعی را دارند.

وی افزود: در مورد مرال فندقلو بعد از طی گزینه‌های مختلف مبارزه با کنه که بخشی از آن‌ها توسط خود حیوان با رفتارهای طبیعی انجام شده و در صورت عدم رفع آفت، با تشخیص دامپزشک معتمد حفاظت محیط زیست از سم فلومترین Pour_on برای مبارزه با آفت کنه استفاده شده است.
حسینی قمی تاکید کرد: سایر گزینه های حمایتی ممکن نیز در صورت نیاز و بر اساس شرایط حیوان و مقتضای فصول مختلف سال انجام خواهد گرفت.
معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی ادامه داد: با توجه به شرایط اکولوژیکی خاص ارتفاعات “گچی قیران” که از یک طرف به ارتفاعات سبلان و از طرفی به کوه های “گویجه بئل” و شهرستان ورزقان به زیستگاه های مشرف بر رودخانه ارس مرتبط می شود، کریدور حساس حیات وحش محسوب می شود و علاوه بر مراتع غنی، دارای عرصه های جنگلی در شهرستان اهر نیز هست.
حسینی قمی گفت: این منطقه به وسعت تقریبی ۶۰ هکتار به عنوان منطقه حفاظت شده “یای قاری” در حوزه های سیاسی شهرستان اهر، هریس و سراب قرار دارد.
وی ادامه داد: این منطقه با عنوان جنگل های فندقلو جهت افزایش قابلیت های گردشگری شهرستان اهر و از طرفی دیگر به عنوان توزیع متوازن گردشگران علاقمند برای دیدن حیات وحش به خصوص مرال در استان مدیریت می شود که مورد توجه گردشگران است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهر نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: یکی از مرال‌ها از ۷ سال پیش در این سایت با نظارت کامل توسط این اداره نگهداری می شود و تاکنون هیچ بیماری این مارال را تهدید نمی کند و اخیراً نیز در جهت افزایش تعداد مارالها و تنوع در این سایت یک رأس مارال دیگر به این سایت انتقال داده شده و با برنامه ریزی لازم تلاش داریم با تکثیر و زادو ولد تعداد این مارالها را در جهت رونق منطقه و افزایش جذابیت لازم برای گردشگران افزایش دهیم.
ابوالفضل جمالی  گفت: وجود انگل بر روی مارال یک نوع همزیستی بین دو موجود بوده و اثری بر کاهش جمعیت این حیوان و عاملی برای بیماری شود وجود ندارد و برخی اخبار منتشر شده در خصوص بیماری مارال های این سایت صحت ندارد.
وی به منطقه حفاظت شده یای قاری و پارک جنگل فندقلو اشاره کرد و افزود: این اداره برنامه های متنوعی را در این خصوص در حال اجرا دارد از جمله حفظ گونه های گیاهی و جانوری در زیستگاه اصلی و اجرای کارهای پزوهشی و تحقیقاتی مرتبط را توسط اداره کل محیط زیست استان در حال انجام است و مطالعات پایه ای این منطقه نیز توسط این سازمان تهیه شده است.


انتهای پیام