به گزارش اهروصال؛ تأکید بر حمایت از تولیدات داخل و مصرف کالاهای ایرانی تنها با شعار و بخشنامه میسر نیست و نباید یک طرفه به قاضی برویم و مصرف‌کنندگان را تشویق و ترغیب به مصرف کالای داخل کنیم بلکه تولیدکنندگان نیز با ارتقاء کمی و کیفی محصولات خود و قیمتی مناسب، زمینه رقابت با کالاهای خارجی را داشته باشند و حقوق مصرف‌کنندگان را رعایت کرده و محترم بشمارند.

اگر چنین شود و تولیدکننده ایرانی کالای با کیفیت و مرغوب به مشتری دهد مطمئناً اقبال به کالاهای ایرانی بیشتر خواهد شد و از طرفی دولت و دستگاه‌های سیاستگذار و حامی صنعت و اشتغال نیز باید با تدبیر لازم و برنامه‌های تشویقی و تسهیلات حمایتی زمینه رونق صنایع داخلی را فراهم کنند.

و نهایتاً اینکه حمایت از تولیدات داخلی در گرو اعتمادسازی مردم میسر است، همچنانکه برخی کالاهای ایرانی چنان اعتماد عمومی مشتریان خود را جلب کرده‌اند و کالاهای با کیفیت تولید می‌کنند که مصرف‌کنندگان این کالاها استفاده از این محصول ایرانی را بر مشابه خارجی حتی اگر ارزان هم باشد، ترجیح می‌دهند.

قوانین و آیین‌نامه‌های سختگیرانه باعث دلسردی سرمایه‌گذاران به خصوص در مناطق کمتر توسعه شده است.

یک کارشناس حوزه صنعت، کارآفرینی و اشتغال در خصوص حمایت از کالای ساخت داخل به فارس گفت: متاسفانه برخی کاغذبازی‌های اداری و سختگیرانه به خصوص مناطق کمتر توسعه یافته باعث شده که تولیدکنندگان عطای تولید را به لقای آن ببخشد.

 علی‌اکبر بالاگر گفت: کشور ما با نخبگان صنعتی و کارآفرینان با تجربه، دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای در حوزه صنعت و کارآفرینی است که اگر دستگاه‌های مرتبط با کاهش موانع سختگیرانه و توسعه برنامه‌های تشویقی از جمله کاهش هزینه بیمه تأمین اجتماعی و تخفیف حداقل ۱۰ ساله در بیمه نیروهای به‌کارگیری شده، تخفیف مالیاتی و تسهیلات تشویقی کم بهره و بلندمدت، معافیت گمرکی در واردات تجهیزات و ماشین‌آلات جدید و به‌روزرسانی آنها می‌توان به رونق تولیدات داخل و چرخیدن چرخ کارخانه‌ها کمک موثری کرد.

وی افزود: ضرورت دارد دولت و مجلس با برخی سیاست‌های بازدارنده در خصوص واردات کالاهای خارجی که مشابه داخلی داشته و یا امکان تولید آن در کشور وجود دارد، قوانین پیشگیرانه و ساز و کار لازم ارائه شود.

این صاحب‌نظر اقتصادی تصریح کرد: باید با راهکار مناسب این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم که مصرف کالاهای خارجی مساوی با بیکار شدن جمع کثیری از سرپرستان خانواده‌ها و جوانان ایرانی و بروز برخی مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری آنها خواهد بود و از طرفی ضروری است که با برنامه‌ریزی مناسب جلوی قاچاق کالا را بگیریم که یکی از موانع توقف و تعطیلی کارخانه‌ها ورود کالاهای قاچاق است.

وی در خصوص عملیاتی کردن شعار سال و حمایت از تولیدات ساخت داخل گفت: باید با حمایت و خرید از کالاهای ایرانی آینده شغلی شاغلان صنعت کشورمان را تضمین کنیم.

ضرورت برخورد جدی با واردات بی‌رویه و قاچاق کالا

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز بر ضرورت حمایت از کالای ایرانی تاکید کرد و در گفت‌وگو با فارس افزود: امروزه بیکاری از معضلات اصلی کشور است و باید با حمایت عمومی از تولیدات داخلی، زمینه را برای تقویت مراکز تولیدی صنعتی فراهم کنیم.

بیت‌الله عبدالهی خاطرنشان کرد: تلاش مضاعف و همگانی در این حوزه منجر به افزایش تولیدات داخلی و اشتغال خواهد شد که زمینه‌سازی برای اشتغال جوانان از نیازهای عمومی جامعه است.

این نماینده مجلس، یکی از آفت‌های جدی که خسارت جبران‌ناپذیری را بر اقتصاد کشور وارد می‌کند، واردات بی‌رویه و قاچاق کالا دانست و گفت: امیدواریم با حمایت و تدبیر ویژه دولت و مجلس شاهد رونق صنعت و تولید داخلی و جان گرفتن دوباره کارگاه‌ها و کارخانه‌های کشور باشیم.

وی اذعان داشت: حمایت از کالای ایرانی با شعار و وعده و وعید محقق نمی‌شود و اهتمام جدی مردم و مسؤولان را می‌طلبد،کارآفرینان و صاحبان طرح‌های تولیدی و صنعتی نیز باید با تولید کالای ایرانی با کیفیت و ارزان زمینه را برای افزایش خرید محصولات ساخت ایران توسط هموطنان فراهم کنند.

این نماینده مجلس شعار سال ۹۷ را در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: متأسفانه در کشور اظهارنظر فراوان و عملگرایی بسیار اندک است، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بستر‌های لازم برای حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید به صورت عملی فراهم سازند.

بهبود فضای کسب و کار در گرو حمایت از کالای ایرانی است

فرماندار اهر در خصوص حمایت از کالاهای ایرانی به فارس گفت: بهبود فضای کسب و کار و حمایت از کالای ایرانی مورد تاکید دولت و نظام بوده و براساس مصوبه دولت، دستگاه‌های اجرایی حق خرید کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند، ممنوع کرده است.

زاهد محمودی با تأکید بر اینکه ارتقاء کیفیت محصولات و ارائه خدمات مناسب از سوی تولیدکنندگان، مردم را نسبت به خرید و حمایت از کالای ایرانی ترغیب می‌کند، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های نظارتی حتماً در این میان به تولیدات مراکز تولیدی نظارت کافی داشته باشد تا اجناسی که در داخل کشور تولید می‌شود، از کیفیت مناسبی برخوردار باشد.

رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری از تشکیل ستاد اجرایی حمایت از کالای ایرانی زیرنظر کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری خبرداد و افزود: باید در راستای ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری فرهنگ‌سازی لازم را در مجامع و محافل عمومی انجام دهیم و در این راستا علاوه بر فراهم کردن زمینه‌های کارآفرینی در بین مردان، برای بانوان این شهرستان نیز به‌زودی شورای توانمندسازی اشتغال بانوان نیز تشکیل می‌شود.

فرماندار اهر یادآور شد: در خرید کالاهای ایرانی یکی از شاخصه‌های انتخاب مرغوبیت آن است که باید تولیدکنندگان به این مسئله توجه خاص کنند و در تولیدات خود از مواد مرغوب که باعث رضایت مشتریان خود است، استفاده کنند و این خود عاملی مهم بر خرید کالاهای ایرانی باکیفیت و مرغوب است.

ارزانی و عرضه بی‌رویه محصولات خارجی ضربه به تولیدکنندگان داخلی است

امام جمعه اهر نیز در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری در حمایت از تولیدات بومی به فارس گاظهار کرد: متأسفانه به علت وجود کالاهای خارجی در بازار، مردم به علت ارزانی و یا در برخی موارد به جهت با کیفیت بودن کالاهای خارجی به جای خرید کالاهای داخلی، به خرید کالاهای خارجی روی می‌آورند.

حجت‌الاسلام جواد حاجی‌زاده افزود: در جهت تشویق و ترغیت مردم به خرید کالاهای ساخت کشورمان، ضرورت دارد تولیدکنندگان داخلی کیفیت کالاهایشان را ارتقا دهند و برای ترغیب عرضه‌کنندگان داخلی همچنین ترغیب فروشندگان برای تولید اجناس با کیفیت کالاهای تولید داخل، فرهنگ مصرف کالاهای داخلی را همگانی کنیم.

وی یادآور شد: برای صاحبان طرح‌های تولیدی و کارآفرینان نیز باید با ارائه تسهیلات، امتیازها و معرفی و تبلیغ محصولات باکیفیت آنها برای رونق تولید و اشتغال تلاش کنیم.

حاجی‌زاده گفت: در کنار سودی که با ورود کالاهای خارجی به کشورهای تولیدکننده این محصولات نصیب می‌شود، به نوعی فرهنگ آنها در جامعه گسترش می‌یابد که خطرناک‌تر از مسائل اقتصادی است که باید مسؤولان ذی‌ربط تدابیری در این خصوص اتخاذ کنند.

حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: استفاده از کالاهای وطنی زمینه اشتغال فعالان این عرصه را تضمین کنند.

وی عنوان کرد: باید با فرهنگ‌سازی مناسب زمینه اسراف در مصرف را کاهش دهیم و مسؤولان نیز با رفع موانع تولید و اشتغال ،زمینه افزایش تولید و بازاریابی محصولات ایرانی را فراهم کنند که در صورت تحقق این امر بسیاری از مشکلات اقتصادی موجود در جامعه حل خواهد شد.

حمایت از تولیدات بومی نیاز عزم جدی مردم و مسؤولان است

رئیس شورای اسلامی شهرستان اهر نیز در گفت‌و‌گو با فارس، حمایت از تولیدات داخلی را در راستای نیل به خودکفایی و رفع نیاز از بیگانگان یک ضرورت برشمرد.

بهبود سعادتی تحقق این امر را در گرو همکاری و همراهی مردم و مسؤولان به‌صورت دو جانبه عنوان کرد و افزود: در این راستا همه ما وظیفه داریم که فرهنگ‌سازی مناسب زمینه ترغیب مردم را به مصرف کالاهای ایرانی فراهم کنیم.

وی اضافه کرد: از طرفی دیگر باید تولیدکنندگان نیز در تولیدات خود و کیفیت‌بخشی و مرغوبیت را اولویت‌کاری خود قرار دهند که اعتماد و رغبت مصرف‌کنندگان به کالای ساخت داخلی فراهم شود.

این مقام مسؤول در ادامه ضرورت راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک زودبازده در مناطق روستایی را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: سرمایه‌ای انسانی در مناطق روستایی یکی از ظرفیت‌های این منطقه هستند که اگر برنامه‌ریزی حمایتی در قالب تسهیلات و توانمندسازی آنها برای تولیدات برخی صورت گیرد، قطعاً شاهد رونق اقتصادی منطقه و فراهم کردن فرصت اشتغال پایدار در روستاها خواهیم بود.

وی یادآور شد: اگر زیرساخت‌های برنامه‌های اشتغال‌زایی در روستاها ترویج شود، مطمئاً شاهد مهاجرت از شهرها به روستاها خواهیم بود و این امر به جهت موفقیت ویژه شهرستان و فراهم بودن زمینه‌های اشتغال با کمی برنامه‌ریزی و همکاری مردم و مسؤولان میسر است.

گزارش فارس حاکی است، «حمایت از کالای ایرانی»؛ این نام و شعار را رهبر انقلاب در پیام نوروزی برای سال ۹۷ اعلام کردند.

پیش از این و در سال‌های قبل نیز رهبر انقلاب بر حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی تاکید کرده بودند اما آن نتیجه مطلوب حاصل نشد.

حالا با فراخوان «حمایت از کالای ایرانی»، آحاد ملت هم خطاب قرار گرفته‌اند تا با حمایت از تولیدات فرزندان خودشان، چرخ اقتصاد و زندگی خانواده ایرانی را به حرکت درآورند.

به امید اینکه نگاه‌ مسؤولان هم از دروازه‌های ورودی گمرک، به دستان توانمند جوانان ایرانی دوخته شود.

گزارش از حسن بالاگر

انتهای پیام/