به گزارش اهروصال؛ اهر یکی از شهرستان‌های مهم کشاورزی و دامداری استان آذربایجان‌شرقی این روزها حال خوشی ندارد. هنوز از خوشحالی باغداران اهری از پرمحصولی سال گذشته پس از چند سال کم محصولی نگذشته بود و در حالی که امسال نیز شکوفه های فراوان بهاری درختان نشان از سالی پرمحصول می داد، سرما و بارش برف و افت شدید دما در این شهرستان باعث از بین رفتن ۷۰ تا ۱۰۰ درصد محصولات باغی شد و شکوفه های بسیاری از میوه‌های سردرختی قبل از اینکه به میوه تبدیل شوند و باغدار از ثمره دست رنج خود سودی ببرد از میان رفتند.

«محرم رحیمی» یکی از باغداران نمونه شهرستان اهر که خود تولیدکننده محصولات سردرختی خصوصاً میوه سیب قره قرمز در اهر است در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: متأسفانه با وجود برخی مراقبت‌ها و رسیدگی شبانه‌روزی به محصولات باغی، امسال در همین آغاز فصل سال بر اثر سرمای بی‌سابقه تمام محصول باغی خود را از دست دادم و با وجود این‌که تنها دلخوشی و گذران زندگیم از این باغ بود دیگر نمی‌دانم چه باید بکنم و از مسئولان مجدانه می‌خواهم در جهت رفع مشکلات و پرداخت تسهیلات بانکی به آسیب‌دیدگان از سرمازدگی حمایت‌های خود را انجام دهند.

«محمد زارعی» نیز یکی دیگر از باغداران این شهرستان گفت: دیگر امیدی به محصول امسال درختان نیست و با وجود تمام تلاش‌ها، محصولی که چشم به راهش بودم در همین فصل شکوفه دادن دچار خسارت جبران‌ناپذیری شد و حال از مسئولان می‌خواهیم برای رفع مشکلات معیشتی باغداران به نحو  مساعدت کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر نیز از  سرمازدگی ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی باغات شهرستان اهر خبر داد.

«محمد اسدی» گفت: متأسفانه امسال بر اثر سرما و کاهش شدید دما خصوصاً در ۲۸ فروردین‌ماه در این شهرستان با برآورد کارشناسان شاهد سرمازدگی ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی باغات سردرختی این شهرستان بودیم.

وی افزود: در جریان برودت هوای چند روز پیش در شهرستان اهر که به زیر ۷ درجه سانتیگراد رسید بیش از شش هزار و ۸۴۰ هکتار از باغات میوه دانه‌دار و هسته‌دار این شهرستان دچار آسیب جدی شد و باغداران متحمل خسارات جبران‌ناپذیری شدند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر ادامه داد: با توجه به خسارت جبران‌ناپذیر سرمازدگی باغات، امیدواریم با پیگیری مسئولان دست‌اندرکار با استمهال و تمدید وام دریافتی و پرداخت وام معیشتی کم‌بهره، قسمتی از دغدغه‌های باغداران اهری را مرتفع کنند.

فرماندار اهر نیز از خسارت ۱۶۲ میلیارد تومانی به باغات شهرستان اهر خبر داد.

«زاهد محمودی» افزود: در روزهای اخیر حوادثی در حوزه باغداری و کشاورزی اتفاق افتاد که مهم‌ترین آن سرمازدگی بیش از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد باغات اهر  و خسارت ۱۶۲ میلیارد تومانی به باغداران است.

وی وسعت باغات سرمازده میوه شهرستان اهر را شش هزار و ۸۴۰ هکتار برشمرد و افزود: با توجه به حجم زیاد مناطق خسارت‌دیده از سرمازدگی، لازم است اکیپ‌ها و کارشناسان با برآورد دقیق و رصد عمق خسارت باغداران مقدار خسارت را ارزیابی کنند تا برای پرداخت تسهیلات بانکی و یا بیمه خسارت‌دیدگان اقدام شود.

فرماندار اهر در ادامه  آموزش کشاورزان و باغداران هم‌چنین تشکیل کلاس‌های مختلف حوزه کشاورزی را با استفاده از مهندسان و مشاوران کارآزموده در امر کشاورزی بسیار مهم و تأثیرگذار برشمرد.

شهرستان اهر منطقه کوهستانی با وسعت ۳۰۷۴ کیلومتر مربع که در حدود ۶٫۷ درصد مساحت استان آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده است و مساحت باغات این شهرستان نیز بیش از ۸ هزار ۵۰۰ هکتار می باشد که سالانه بیش از ۱۵۰ هزار تن انواع میوه سردرختی برداشت می‌شود.

گزارش از: «مصطفی قربان موحد»

انتهای پیام