به گزارش اهروصال؛ شهرستان اهر یکی از قطب‌های تولید میوه‌های سردرختی بخصوص سیب قرمز است و درخت پاکوتاه سیب جزو اولین درختان میوه‌ای است که به‌صورت متراکم و آزمایشی در این شهرستان کاشت شده است.
سیب لبنانی قرمز، سفید و قره قرمز از محصولات کشاورزی در شهرستان اهر از نام و آوازه خاصی در بازار داخلی و خارجی برخوردار بوده و کشورهای همسایه در فصل برداشت این محصول مشتاق خریداری آن هستند.
باغداران اهری برای اینکه بتوانند بهترین محصول را به بازار عرضه کنند، هزینه‌های زیادی ازجمله هزینه سوخت، سموم و کود موردنیاز، هزینه آب و کارگر و هزینه‌های بسته‌بندی را متقبل می‌شوند، اما وقتی موقع فروش می‌رسد، واسطه‌ها با سوءاستفاده از نبود قیمت تضمینی محصول باغداران را به حداقل قیمت خریداری می‌کنند.
علی غلامی از باغداران قدیمی شهرستان اهر در خصوص مشکلات پیش‌آمده می‌گوید: ازآنجاکه باغداران منطقه ازلحاظ مالی مشکل‌دارند، مجبورند محصولی را که یک سال برایش زحمت‌کشیده‌اند، به حداقل قیمت به دلالان بفروشند که کفاف هزینه نگهداری یک‌ساله، سم‌پاشی، جمع‌آوری و هزینه حمل را نمی‌کند.
این باغدار افزود: نبود نقدینگی و سرمایه کافی باغداران در کنار فقدان صنایع تبدیلی در این شهرستان، باعث شده که دلالان با سوءاستفاده از فرصت پیش‌آمده با کمترین قیمت دسترنج یک‌ساله کشاورزان را خریداری کرده و با دپو در سردخانه‌ها در فرصتی مناسب به بالاترین قیمت فروخته و از این آشفته‌بازار بیشترین بهره را ببرند.
علی محرمی از دیگر باغداران اهری که رغبتی به برداشت محصولات باغی خود با این وضعیت نابسامان ندارد با اشاره به سرمازدگی باغات سیب اهر در سال‌های گذشته و نبود حمایت‌های دولتی می‌افزاید: پرداخت مبلغ بسیار ناچیز در مقابل سرمایه‌گذاری و هزینه انجام‌شده در باغات باعث شده که تسهیلات دریافتی باغداران از بانک‌ها به جهت دیرکرد در ناتوانی پرداخت، این قشر زحمتکش را با مشکل جدی مواجه کند و آنان را به بیکاران بدهکار تبدیل کند.
وی گفت: انتظار داریم دولت با تسهیلات حمایتی و برخی کمک‌های بلاعوض به داد خسارت‌دیده‌ها برسد.
رضایی یکی از باغداران باسابقه اهری هم با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته برخی سازمان‌ها ازجمله سازمان تعاون روستایی و برخی ادارات مرتبط اقدام به خرید محصولات باغی جهت ذخیره برای ایام نوروز می‌کردند، گفت: متأسفانه امسال هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفت و بهترین محصول سیب اهر در دست باغداران مانده است.
یکی دیگر از باغداران اهری با ابراز گلایه از ضعف نظارت بر فروش محصولات سردرختی باغداران اظهار کرد: دلال‌بازی در این عرصه سبب شده است تا بیشترین سود به جیب واسطه‌ها برود.
یوسف عبادی با اشاره به اینکه بر اساس‌نامه وزارت جهاد کشاورزی به تعاون روستایی قرار بود محصولات سیب به قیمت تضمینی خریداری شود، گفت: متأسفانه اداره تعاون روستایی در این خصوص کوتاهی می‌کند.
وی افزود: با توجه به هزینه‌هایی مانند کارگر، سبد، حمل‌ونقل، فروش سیب با این قیمت پایین در اهر توجیهی نداشته و بسیاری از باغداران شهرستان محصولات خود را برداشت نکرده‌اند و محصول بر روی درختان مانده است.
یعقوب پیر زاده هم که در ورودی شهر اهر اقدام به خرید محصولات درجه ۳ باغات سیب می‌کند در خصوص خرید خود از باغداران گفت: ما رابط بین باغداران و صنایع تبدیلی فرآورده‌های میوه برخی شهرها ازجمله مرند و ارومیه هستیم.
وی اعلام کرد: سیب‌های دپو شده در کنار جاده باغداران اهری را به مبلغ ۱۲۰۰ ریال خریداری و به مبلغ ۱۷۰۰ ریال به کارخانه‌های کنسانتره میوه در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی می‌فروشیم.
وی گفت: اگر واحد فرآوری در خود شهرستان بود، به‌طورقطع نیازی به حضور ما نبود.
حسین محمد پور، دیگر باغدار اهری هم گفت: اگر وضعیت بر این روال پیش رود تا ۳ سال آینده هیچ‌یک از باغداران رغبتی به تولید نخواهند داشت و این امر موجب افزایش بیکاری و مهاجرت به شهرهای دیگر خواهد شد.
وی همچنین با اشاره به اینکه باغداران منطقه از عملکرد صندوق بیمه کشاورزی ناراضی هستند، گفت: صندوق برای بیمه کردن یک هکتار باغ ۳۲۰ هزار تومان طلب می‌کند درحالی‌که هنگام بروز خسارت کارشناسان این صندوق به بهانه‌های مختلف از پرداخت خسارت خودداری می‌کنند.
نماینده مردم اهر و هریس در خانه ملت هم با تأکید بر حمایت از صادرات سیب شهرستان، گفت: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است تا از باغداران و کشاورزان که متحمل خسارت شده‌اند حمایت کند.
بیت‌الله عبداللهی بابیان اینکه شهرستان اهر یکی از قطب‌های تولید سیب است، گفت: متأسفانه نبود صنایع تبدیلی باعث شده است میوه سیب در دست باغداران بماند و یا با مبالغ کمتر که کفاف هزینه‌ها را نمی‌کند، فروخته شود.
وی با اشاره به اینکه سیب‌های اهر در کنار خیابان ریخته شده و خریدار ندارد، گفت: برای حل این مشکل باید در آینده نزدیک صنایع تبدیلی در اهر ایجاد شود تا از سال‌های بعد دیگر شاهد این مشکل نباشیم.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی گفت: وجود این صنایع برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه مؤثر است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه وزیر کشاورزی دستور خرید این سیب‌ها را به‌عنوان سیب درجه ۳ داده است؛ مسئولین شهرستانی کوتاهی کرده و نامه در بایگانی اداره تعاون روستایی مانده و خاک می‌خورد و به آن توجه نمی‌شود.
عبداللهی درعین‌حال افزود: قیمت خرید تضمینی سیب‌های تولیدی باغداران راضی‌کننده نیست و باید تعاون روستایی در حمایت از باغداران نسبت به صادرات محصولات اقدام کند.
وی افزود: تعاون روستایی شهرستان اهر بایستی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برنامه‌هایی تدوین کرده و بر اساس آن عمل کند.
عبداللهی بابیان اینکه باغداران اهری ماه‌ها برای تولید میوه زحمت می‌کشند ولی از آن‌ها حمایتی نمی‌شود، گفت: قیمت سیب تولیدی باغداران اهری و هریسی بسیار کمتر از زحمتی است که آن‌ها بر سر تولید کشیده‌اند.
به گزارش ایرنا تعاون روستایی قیمت خرید سیب درجه ۳ باغداران به ازای هر کیلو را ۲۸۹۰ ریال اعلام کرده است اما باغداران حاضر نیستند با توجه به شاخص‌های اعلام‌شده، محصول خود را به این نرخ بفروشند.
رئیس اتاق اصناف اهر نیز سیب تولیدی شهرستان را یکی از میوه‌های سردرختی مرغوب و با طعم و عطر ویژه عنوان کرد و افزود: حمایت از تولیدات محلی و عرضه این محصول در مراکز عرضه میوه و تره‌بار در اولویت کاری اصناف شهرستان قرار دارد، اما صرف عرضه این محصول در اهر جوابگوی تولیدات باغی منطقه نبوده و باید دستگاه‌های متولی با حمایت‌های ویژه، زمینه صادرات این محصول را به کشورهای خارجی فراهم کنند.
موسی عباپور افزود: انتظار داریم دستگاه‌های متولی نسبت به خرید محصولات سردرختی بخصوص سیب جهت انبار و ذخیره میوه عید از باغداران به‌صورت مستقیم اقدام کنند تا این محصول در دست باغداران نماند.
این مسئول تأکید کرد: درهرحال اتاق اصناف و اتحادیه‌های مرتبط آماده هرگونه همراهی در جهت کمک به این قشر خدوم و زحمتکش است.
رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار اهر نیز در این خصوص گفت: محصول سیب شهرستان با مشکلات متعددی ازجمله بازاریابی، صادرات، صنایع تبدیلی، وجود دلالان و واسطه‌ها، مواجه است.
رحیم خانی در گفتگو با ایرنا افزود: متأسفانه باوجوداینکه سیب‌های تولیدی این شهرستان از کیفیت و مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار است، اما در بازارهای جهانی سهم چندانی نداشته و اگر در طی سال‌های آینده صادراتی صورت نگیرد این مشکل و معضل بیشتر شد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت سردخانه‌های اهر، این میزان محصولات باغی شهرستان را کفاف نمی‌کند، گفت: از مسئولین انتظار می‌رود با حمایت‌ها و ارائه تسهیلات کم‌بهره سرمایه‌گذاران را نسبت به ایجاد سردخانه و کارخانه کنسانتره و صنایع تبدیلی تشویق کنند.
مدیر جهاد کشاورزی اهر هم با اشاره به اینکه بیش از ۴۰ درصد مردم شهرستان درزمینهٔ کشاورزی و باغبانی فعال‌اند، گفت: این موضوع اهر را به قطب کشاورزی استان آذربایجان شرقی تبدیل کرده است.
محمد اسدی وسعت باغات سیب این شهرستان را حدود ۵ هزار و ۸۳۰ هکتار اعلام کرد و گفت: رقم‌های بومی، سیب زرد و قرمز لبنانی و اخیراً رقم‌های استارکینگ، فوجی، گالا، دو رنگ فرانسه، گرانی اسمیت روی پایه‌های بذری و مالینگ تولید می‌شود.
وی افزود: تولید سیب مارلینگ در باغات این شهرستان با توجه به افزایش تولید در واحد سطح و کیفیت مرغوب میوه‌های تولیدی و بازارپسندی محصولات افزایش‌یافته است و حدود ۳۰۰ هکتار از سطح باغات شهرستان به این رقم اختصاص‌یافته است.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت باغات اهر و راندمان بالای تولید نسبت به سایر مناطق این شهرستان باعث شده که علاوه بر ساکنین منطقه برای سایر مناطق شهرستان اهر و همچنین بخش‌های توابع شهرستان مشکین‌شهر نیز امکان اشتغال مستقیم و غیرمستقیم فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه سیب قره قرمز و ذرت دانه‌ای و محلی شهرستان اهر از آوازه قابل‌توجهی به‌خصوص در سطح آذربایجان شرقی برخوردار است، ادامه داد: باهدف افزایش توان تولید کشاورزان و معرفی محصولات کشاورزی ازجمله سیب قره قرمز و ذرت دانه‌ای، با همکاری شهرداری اهر زمینی به مساحت ۴ هزار مترمربع در پارک ولایت جهت ایجاد نمایشگاه دائمی اختصاص‌یافته است.
اسدی بابیان اینکه شهرستان اهر بعد از شهرستان مراغه دومین قطب تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی است، گفت: سیب قره قرمز یکی از محصولات بومی شهرستان اهر است و باید نسبت به تبعات جایگزینی آن با اقلام وارداتی هوشیار بود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، سیب قره قرمز را یکی از محصولات بومی این شهرستان دانست و گفت: متأسفانه در سال‌های اخیر باغداران بیشتر به کشت بذر سیب‌های لبنانی روی آورده‌اند و سیب قره قرمز اهر متحمل خسارت‌هایی شده است.
وی بابیان اینکه مقاومت و محصول دهی در برابر سرمازدگی یکی از خصوصیات سیب قره قرمز است، گفت: از مجموع ۸۵۰۰ هکتار باغات این شهرستان بیش از ۸۰۰ هکتار آن زیر کشت سیب قرمز است که سالانه بیش از ۱۵ هزار تن محصول می‌دهد.
اسدی بابیان اینکه سیب قره قرمز تا ارتفاع ۳۵۰۰ متری از سطح دریا قابل رشد و محصول دهی است، گفت: سیب‌های شهرستان اهر به دلیل شرایط جوی آب‌وهوا، تمامی ویتامین‌ها را در خود جای‌داده و با ماندگاری بسیاری خوب، جزو میوه‌های تابستانی است و هیچ سیبی توان رقابت با این محصول منحصربه‌فرد را ندارد.
این در حالی است که یک کارشناس کشاورزی در خصوص علت فروش نرفتن محصول سیب شهرستان اهر بابیان اینکه سیب این شهرستان به‌درستی تغذیه نمی‌شود و خاصیت انباری پایینی دارد، گفت: بیماری لکه سیاه نیز مشکل را دوچندان می‌کند.
علی حسینی به نبود صنایع تبدیلی سیب در منطقه نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به مشکل اشتغال جوانان تحصیل‌کرده جویای کار لازم است واحدهای صنعتی کوچک به‌ویژه صنایع تبدیلی و فرآوری در منطقه احداث شود.
وی با اشاره به اینکه ایجاد صنایع تبدیلی باعث ارزش‌افزوده محصولات و رونق اقتصادی می‌شود، افزود: با توجه به اینکه بیشتر باغات سیب اهر در پایاب ستارخان در رگه‌های آهکی احداث‌شده و میزان بی‌کربنات آب بالاست و این مسئله هزینه تمام‌شده سیب را برای باغدار افزایش می‌دهد.
وی افزود: چون در لایه‌های پایینی درصد آهک بالاست باعث ایجاد زردی در برگ درختان سیب می‌شود و باغداران برای کنترل آن باید از ترکیبات گران‌قیمت آهن استفاده کنند که این عمل موجب افزایش قیمت تمام‌شده محصول می‌شود.
یک صادرکننده سیب نیز با اشاره به اینکه بازار مسکو یکی از بهترین بازارهای در دسترس استان آذربایجان شرقی است، افزود: یکی از مباحثی که برای تاجران روسی و خریداران این محصولات صادراتی مهم است، بسته‌بندی محصولات است.
اسرافیل عابدی بابیان اینکه اگر بسته‌بندی میوه به‌درستی انجام نشود اجازه ورود به داخل کشور روسیه داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: درواقع روسیه بعد از کیفیت به این مسئله بسیار اهمیت می‌دهد و اگر تاجران داخلی تمام مراحل صادرات از تأمین کالا تا سورتینگ و بسته‌بندی را به‌درستی انجام دهند بازارهای زیادی به روی آن‌ها بازخواهد شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر نیز از راه‌اندازی مجتمع بسته‌بندی و سورتینگ در جهت حمایت از باغداران و خرید محصولات باغی شهرستان خبر داد و گفت: این مجتمع علاوه بر اشتغال‌زایی مناسب زمینه صادرات محصولات باغی شهرستان به کشورهای مختلف ازجمله عراق، روسیه و امارات عربی متحده را نیز فراهم کرده است، اما ناتوانی برخی از باغداران برای جمع‌آوری محصول و ظرفیت محدود این واحد بسته‌بندی، صادرات سیب را با چالش مواجه می‌کند.
باغداران شهرستان اهر تأکید می‌کنند که در وضعیت فعلی تنها راه نجات و رفع مشکل آن‌ها اقدام حمایتی دولت با خرید تضمینی محصول است وگرنه بسیاری از آن‌ها متحمل ضرر و زیان فراوان خواهند شد.
به نظر می‌رسد در کنار خشک‌سالی و کم‌آبی که در جای خود بخش کشاورزی کشور را تهدید می‌کند، مدیریت ضعیف و کارشناسی نشده تولید و بازار، چالش اساسی این بخش است.
شهرستان اهر بعد از شهرستان مراغه دومین قطب تولیدکننده سیب در آذربایجان شرقی محسوب می‌شود و سالانه از باغات این شهرستان نزدیک به ۸۵ تن سیب برداشت می‌شود.
در این شهرستان ۷ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ میوه وجود دارد و از مجموع مساحت باغات، ۵۶۰۰ هکتار متعلق به درختان سیب است.

گزارش از رضا بالاگر

انتهای پیام/