کد خبر : 110664
تاریخ انتشار : شنبه 4 نوامبر 2017 - 15:24
چاپ خبر دیدگاه‌ها برای ۱۳ آبان روز شروع سقوط استکباری آمریکاست بسته هستند

۱۳ آبان روز شروع سقوط استکباری آمریکاست

۱۳ آبان روز شروع سقوط استکباری آمریکاست

روز سیزده آبان، روز شگفتی است، روزی که حوادث بزرگ و سرنوشت‌ساز این ملت را در پیشانی خود حک کرده است.

رحیم رضاخانی در اهروصال نوشت؛

روز سیزده آبان، روز شگفتی است، روزی که حوادث بزرگ و سرنوشت‌ساز این ملت را در پیشانی خود حک کرده است؛ و چه عجیب که ردپایی ثابت در تمام این حوادث به چشم می‌خورد رد پای استکبار جهانی در تبعید امام در سال ۴۲، در کشتار دانش آموزان و دانشجویان در سال ۵۷ و درنهایت مهر بطلانی که دانشجویان خط امام با تسخیر سفارت آمریکا بر دخالت و دست‌اندازی‌های استکبار جهانی در میهن اسلامی‌مان زدند.

روز ۱۳ آبان که در تقویم کشورمان به‌عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ‌داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به‌عنوان روزی به‌یادماندنی گرامی می‌داریم.

تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳ دیگر رخداد دیگر منسوب به این روز است که ۱۳ آبان ۱۳۵۷ روز دانش‌آموز نام گرفت، همچنین تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ‌یک را ازنظر اهمیت نسبت به دیگری اولی تر دانست چراکه هرکدام در دوره وقوع تأثیرگذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند در ادامه توضیح مختصری از این رخدادهای بسیار مهم در تاریخ معاصر ایران می‌پردازیم:

تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳

کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آن‌ها را از شمول قوانین کشور مصون و مستثنا می‌کند؛ درواقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد.

کاپیتولاسیون ریشه در استعمار دارد و کشورهای استعمارگران این قانون را به کشورهای ضعیف تحت‌ سلطه تحمیل می‌کردند؛ کاپیتولاسیون در ایران طی معاهده ترکمانچای برای اتباع روسیه به رسمیت شناخته شد و پس‌ازآن برخی کشورهای استعمارگر دیگر، این امتیاز نامشروع را به علت ضعف حکومت‌های قاجاریه کسب کردند؛ اما کاپیتولاسیون در سال ۱۳۰۶، تحت‌فشار افکار عمومی و فضای حاکم بر روابط بین‌الملل پس از جنگ اول جهانی لغو گردید، هنوز بیش از ۳ دهه از القای کاپیتولاسیون نمی‌گذشت که محمدرضا پهلوی احیاگر مجدد آن شد. کابینه اسدالله علم در سیزدهم مهر سال ۱۳۴۲، به دستور شاه، پیشنهاد آمریکا مبنی بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع آمریکایی را به‌صورت یک لایحه قانونی در هیئت دولت تصویب کرد.

چندی بعد این خبر به حضرت امام (ره) رسید و ایشان را به خروش و فریاد واداشت به‌طوری‌که در ۴ آبان ۱۳۴۳ ایشان طی نطقی تاریخی به رسوایی این اقدام ننگین پرداختند.

فرازهایی از سخنرانی ایشان چنین بود:… دولت باکمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های آمریکایی پست‌تر کردند.

اگر چنانچه کسی یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛‌ اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگ‌ترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ‌کس حق تعرض ندارد… رژیم که در طول دو سالی که امام قیام کرده بودند، نتوانسته بود با هیچ شیوه‌ای، ایشان را آرام کند، تنها یک‌راه پیش پای خود می‌دید و آن تبعید امام بود.

در شب ۱۳ آبان ۱۳۴۳، صدها کماندو به همراه مزدوران ساواک به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ایشان را دستگیر و به تهران منتقل کردند و سپس با یک هواپیمای نظامی ایشان را به ترکیه تبعید کردند. این سرآغاز هجرتی بود که ۱۴ سال بعد پیروزی انقلاب اسلامی را به بارآور.

روز دانش‌آموز ۱۳ آبان ۱۳۵۷

درحالی‌که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) به‌روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا کردن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند.

صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷، دانش‌آموزان درحالی‌که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند، این جوانان پرشور و خداجو، گروه‌گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت ۱۱ صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما اجتماع‌کنندگان درحالی‌که به‌سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، ۵۶ نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند.

حضرت امام (ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «… عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است … ایران امروز جایگاه آزادگان است… من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام … صدای آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی شمارا به گوش جهانیان می‌رسانم». به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاری شده است.

و اما تسخیر لانه جاسوسی ـ روز مبارزه با استکبار جهانی ۱۳ آبان ۱۳۵۸

در ابتدای انقلاب و زمان حکومت دولت موقت باهدف وادار کردن آمریکا به استرداد شاه و اموال ملت ایران، دانشجویان تصمیم به اشغال سفارت آمریکا گرفتند. دانشجویان از دانشگاه‌های تهران، پلی‌تکنیک، صنعتی شریف، شهید بهشتی و … گرد هم آمدند و طی یک راهپیمایی تا سفارت آمریکا از دیوارهای سفارت بالا رفته و علیرغم مقاومت محافظین و آمریکایی‌ها، سفارت را به تصرف کامل درآوردند.

در هنگام تسخیر سفارت، آمریکایی‌ها به‌سرعت مشغول نابود کردن بسیاری از اسناد دخالت‌ها و تجاوزات و غارت‌های خود شدند ولی پس از تسخیر سفارت به‌سرعت از نابودی باقی‌مانده اسناد جلوگیری شد و بعدها اسنادی که از لانه جاسوسی آمریکا به‌دست‌آمده بود چاپ‌شده و در اختیار همگان قرار گرفت. به‌محض انتشار این خبر، مردم بسیاری باخشم و انزجار مقابل لانه جاسوسی تجمع کرده و از حرکت دانشجویان حمایت کردند.

امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت و آن‌ها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بین‌المللی مانند سازمان ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و …، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر ازجمله آن‌هاست.

اما پس از بی‌ثمر ماندن، آن‌ها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ ازجمله قطع کامل روابط سیاسی در ۲۰ مهر ۱۳۵۹، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آن‌ها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارایی‌ها و اموال ایران و… که هیچ‌کدام تاکنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشأ اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است.

امروز نسل جدید و آن‌هایی که در زمان وقوع این رویدادهای مهم نبودند تا آن‌ها را حس کنند و ببینند که دشمنی آمریکا و استکبار با کشور و ملتی‌هایی که حق‌طلب هستند و چوب زور را بر بالای سرخود نمی‌پذیرند و در برابر زورگو می‌ایستند پایان‌پذیر نیست اگر به تاریخ معاصر سایر کشورهای جهان نگاهی داشته باشیم هر کشور و ملتی در برابر استکبار کمرخم کرد باید تا ابد در برابر آن‌ها زانو بزند و ملت خود بر سگ مستکبرین ترجیح دهد ولی ملتی استوار چون مردمان جمهوری اسلامی ایران که دشمن شنان و حق‌طلب هستند و در پی حق می‌باشند ایستاد و با ایستادگی خود نشان داد آمریکا و هم‌پیمانان آن دیگر نمی‌توانند برجهان آقای کنند و در دنیا هیچ ژنی برتر نیست و در داخل کشور اسلامی ایران با یکدلی و اتحاد می‌توان به دنیا فهمانید که در برابر مستکبرین بایستند.

انتهای پیام/

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.