به گزارش اهروصال به نقل از خبرگزاری فارس، بیت‌الله عبداللهی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود با بیان اینکه مجلس باید از روزمرگی درآمده و به چند چالش بزرگ کشور از جمله اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال و رفع بیکاری که تأکید مقام معظم رهبری بوده است ورود کند، اظهار داشت: مجلس باید نسبت به اصلاح سیستم اداری کشور که بیشتر مشکلات کشور از سیستم اداری کشور است، گام بردارد و موضوعات مهمی را همانند سیستم بانکی کشور، مسائل آب،کشاورزی و آموزش و پرورش را در دستور کار جدی خود قرار دهد.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان می‌توانند انقلابی باشند و از رهبر فرزانه انقلاب که انقلابی هستند، اطاعت کرده و به چند چالش اساسی کشور پرداخته و از روزمرگی خارج شوند.

وی با بیان اینکه یکی از مواهب شهرستان‌های اهر و هریس معادن غنی طلا و مس آن است، ادامه داد: ضمن درخواست جدی از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بسترسازی هر چه بیشتر و بهتر سرمایه‌گذاری در معادن هریس که اشتغال هزاران بیکار منطقه را فراهم می‌کند، از وزارت راه و شهرسازی تقاضا دارم که در برنامه‌ریزی‌های خود توسعه راه‌آهن کشور را مدنظر قرار دهد.

عبداللهی گفت: وزارت راه افتتاح راه‌آهن شهرستان اهر و هریس را بدون وقفه در برنامه خود قرار دهد و هر نظر کارشناسی که در این زمینه نیاز باشد، به آنها ارائه می‌شود و هرگونه غفلت در اجرای راه‌آهن هریس گناهی نابخشودنی برای توسعه منطقه است.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت آب شرب و کشاورزی در شهرستان هریس در بحرانی‌ترین شرایط است، یادآور شد: اگر وقفه و سستی در این زمینه صورت گیرد، منطقه با بحران‌های جدی اجتماعی مواجه می‌شود و مهاجرت شروع شده تشدید می‌شود از این رو تکمیل هرچه سریع‌تر سدهای کجه‌رود، ایثار هریس و هرزوج که مطالعات آنها تکمیل شده و دارای توجیه فنی و اقتصادی بوده و حتی در سال‌های گذشته ردیف برای آنها پیش‌بینی شده، باید صورت گیرد.

وی با بیان اینکه هرگونه توجیه و بهانه برای عدم اجرای این سدها ظلم به مردم این شهرستان‌ها بوده و مسوولان وزارت نیرو باید پاسخگوی بحران‌های ایجاد شده برای این شهرستان‌ها باشند، افزود: هم اکنون آب شرب بیش از۵۰ روستا توسط تانکرهای انتقال آب شرب تأمین می‌شود و براساس گزارش‌های رسمی شهرستان هریس کم آب‌ترین منطقه استان است.

عبداللهی با اشاره به اینکه روند اجرای سد آرباطان از اوایل انقلاب اسلامی شروع شده و بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است، ادامه داد: به دلیل ضعف مطالعات مهندسی و زمین شناسی پس از آبگیری سد، آب سد نفوذ کرده و کانال‌های سد در حال از بین رفتن است و مردم چندین روستا ناامید شده‌اند و بدهکار تسهیلات آبیاری تحت فشار پایین دست این سد هستند در حالی که با کم‌ترین هزینه این سد ترمیم می‌شود.

انتهای پیام