به گزارش اهروصال به نقل از خبرنگار مهر، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و نماینده منتخب مردم شهرستان های اهر و هریس شامگاه یکشنبه در نشستی مشترک در خصوص مسائل مربوط به بخش کشاورزی استان به ویژه در شهرستان های اهر و هریس به بحث و گفت و گو پرداختند.

افزایش ۱۳ درصدی اعتبارات سالجاری بخش کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این دیدار گفت: اعتبارات بخش کشاورزی در سالجاری نسبت به سال ۹۵ از افزایش ۱۳ درصدی برخوردار است و این نشان از توجه ویژه استانداری و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان به بخش کشاورزی است و در این میان سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به موازات کاهش آبهای جاری و زیرزمینی نسبت به کاهش سطح زیرکشت برنامه ریزی های لازم را اعمال کرده است و بنابراین برای جبران کمبود تولید باید بهره وری را افزایش داد.

کریم مهری در اامه خاطر نشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با وجود کارشناسان پهنه بندی به این توفیق دست یافته و این راه در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: سیاست های حمایتی دولت از بخش کشاورزی شایسته تقدیر بوده و تمام توفیقات وزارت کشاورزی در کنار علوم و فنون کارشناسان، ناشی از حمایت های دولت از تولید، فروش و صادرات محصولات کشاورزی می شود، دولت محترم تدبیر و امید در این زمینه یارانه های خوبی به بخش تزریق کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین گفت: این سازمان برای صنایع تبدیلی و فرآوری سیب، هلو و زردآلو در شهرستان های اهر و هریس هیچ محدودیتی ندارد به شرط آن که فعال و عملگرا باشند و از نظر اصلاح نژاد و دام نیز در چهار سال گذشته کارهای قابل توجهی انجام یافته و امروز نژاد سمینتال در منطقه جایگزین هولشتاین شده که از کارآیی بیشتری برخوردار است.

وی با اشاره به لزوم استفاده بهینه از منابع آبی تاکید کرد: در بهینه سازی مصرف آب کشاورزی شهرستان اهر و هریس اقدامات خوبی انجام گرفته و در حال حاضر هیچ محدودیتی برای تداوم این کارها وجود ندارد و وجود کارخانجات صنایع شیر و کشتارگاه دام و طیور نیز از نیازهای جدی مردم منطقه است.

لزوم توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در شهرستان های اهر و هریس

نماینده منتخب مردم شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار گفت: توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی در شهرستان های اهر و هریس با توجه به قطب بودن این دو شهرستان در جوزه کشاورزی و باغداری استان باید از اهداف و برنامه های اولویت دار باشند.

بیت الله عبداللهی خاطر نشان کرد: برای توسعه این حوزه انتخابیه از جمیع نیروهای وفادار به نظام مقدس جمهوری اسلامی تقاضای کمک داریم و برای محرومیت زدایی باید همت دو چندان نمود و از تمام ظرفیت ها و امکانات باید فایده برد.

وی ادامه داد: عدم وجود صنایع تبدیلی کشاورزی و صنعت فرآوری و مشکل جاده ارتباطی اهر و تبریز، بیکاری جوانان و گاهاً مردان خانواده از مشکلات بزرگ منطقه هستند که باید برای جبران آنها شبانه روز تلاش کرد.

نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: پولداران و سرمایه داران شهرستان های اهر و هریس تعصب و غیرت به خرج دهند و برای محرومیت زدایی در این شهرستانها سرمایه گذاری کنند.