به گزارش اهروصال، جعفر پاشایی  در گفت‌وگو با خبرنگاران، به مناسبت هفته بزرگداشت معلم با تبریک این روز به تمام فرهنگیان کشور، اظهار کرد: دغدغه توسعه آموزش و پرورش و همراهی با دستگاه تربیت قطعا یکی از اولویت‌های خبرنگاران است و از بابت آن قدردان همه خبرنگاران هستیم.

وی در تشریح عملکرد بخش‌های آموزش و پرورش استان گفت: در ۴۱ ماه گذشته با یک برنامه شبانه‌روزی نسبت به تغییر و ارتقای روش‌های آموزش و پرورش اقداماتی انجام داده است.

پاشایی با اشاره به اقدامات آموزش و پرورش در سه سال گذشته اذعان داشت: کلید واژه برنامه‌های آموزش و پرورش در چند سال گذشته، عقلانیت برنامه محور، تکریم فرهنگیان، کیفیت مدرسه محور بوده که در اغلب شاخص‌های آموزشی و پرورشی و رفاهی استان در جایگاه خوبی قرار گرفته و اقدامات جدی انجام گرفته است.

 

وی افزود: تاکنون حقوق‌های فرهنگیان پرداخت شده اما پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال ۹۵، اضافه تدریس همکاران شاغلین و حق الزحمه امتحانات باقی مانده که امیدواریم حداکثر تا پایان این ماه پاداش بازنشستگان پرداخت شود.

مدیر کل آموزش وپرورش اذربایجان شرقی  تصریح کرد: در مدت ۴۱ ماه هیچ مساله حاشیه‌ای در آموزش و پرورش نداشتیم و البته نخواهیم داشت و در سه ماه پایانی سال گذشته نگاه ویژه در پرداخت‌ها به همکاران و بازنشستگان از جانب دولت صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی بین تمام استان‌ها رتبه یک گرامیداشت روز معلم را دارد، افزود: در حوزه ابتدایی نزدیک به ۱۰۰ درصد پوشش تحصیلی داریم که در استان ۱۳۴ روستا زیر پنج نفر دانش آموز  با یک معلم داریم و ۴۲ روستا با یک دانش آموز و یک معلم داریم.

پاشایی در ادامه با بیان اینکه آرامش خاطر دانش آموزان برای ارتقای انگیزه تحصیل، افزایش انگیزه تدریس همکاران و ارتقای مشارکت اولیای مدارس از اهم اهداف آموزش و پرورش است، ادامه داد: مشارکت خیرین مدرسه ساز و مدرسه یار نیز در کنار اهداف آموزش و پرورش به خوبی ملموس بوده که از سال ۹۲ تا کنون ۲۳۴ میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی مدارس جذب شده است.

وی متدکر شد: در برنامه ششم و قانون بودجه ۹۶ بندی آمده و مصوب شده تا آزاد گذاشتن منابع درآمدی و تسهیل فضاهای آموزشی و پرداختن به ابعاد مختلف آموزش صورت گیرد که موضوع تدوین  بودجه آموزش و پرورش در اولویت قرار دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان ۲۳۱ هزار کلاس درس وجود دارد  و می‌توان گفت که کلاس خطرآفرین بین آنها وجود ندارد ولی یک سوم مدارس نیاز به تخریب و بازسازی دارند که در برنامه ششم ۳ میلیارد دلار برای بازسازی کلاس‌ها تخصیص یافته است.

پاشایی در پاسخ به سوالی در مورد جذب جدید استخدامی در استان گفت:  در سال جدید یک هزار و ۳۱۵  سهمیه استخدام برای استان خواهیم داشت که در خرداد ماه آزمون برگزار خواهد شد که جذب به صورت ماده ۲۸ و فارغ التحصیلان تربیت معلم خواهد بود.