علیرضا آقازاده؛ کارگردان، نویسنده و از پیشکسوتان تئاتر اهر در گفتگو با اهروصال اظهار داشت: سالن موجود اداره ارشاد اهر جوابگوی خیل عظیم هنرمندان در جشنواره سراسری تئاتر نبوده و نیاز به یک خانه تئاتر و سالن تئاتر در اهر به شدت احساس می شود.

بسم اللله الرحمن الرحیم

لطفا برای شروع کمی خود را معرفی کنید؟

بنده علیرضا آقازه زاده کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر و یکی از اعضای موسسان انجمن نمایشی و فرهنگ سرای شهرداری اهر هستم.

به عنوان سوال اول وضعیت هنر های نمایشی را در اهر چگونه می بینید؟

انجمن نمایشی اهر فعالیت خاصی ندارد

سابقه انجمن نمایش اهر بیشتر از خود اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر است. از سال ۶۸ با همکاری برخی هنرمندان دیگر اقدام به تاسیس انجمن نمایشی کردیم و در آن زمان هنوز در اهر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تاسیس نشده بود. انجمن هنر های نمایشی سالیان متوالی تا اوایل سال ۹۵ بصورت هیئت امنایی اداره می شد ولی از سال ۹۵ از طرف وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی اداره بصورت هیئت امنایی لغو و قرار شد یک نفر نماینده هنرمندان که مورد تایید ارشاد است به عنوان رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان اهر انتخاب شود که متاسفانه تا به امروز نه تنها ابلاغی به دست کسی نرسیده بلکه هیئت امنایی هم تعطیل شده است و عملا انجمن نمایشی فعالیت خاصی ندارد. هرچند انجمن نمایشی اهر به عنوان یک موسسه هنری ثبت شده و شناخته شده است ولی بازهم عملا رسمیت نداشته و فعالیتی نمی تواند بکند.

 

خواسته شما از مسئولین چیست؟

با توجه به اینکه اهر جزو اولین شهرهاست که برگزار کننده جشنواره سراسری تئاتر کوتاه است و بعد از شهر مریوان که فقط تئاتر خیابانی برگزار می کند، جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران یک جشنواره سراسری شناخته شده است؛ خواسته ما این است که با حمایت بیشتر مسئولین این رویداد بی نظیر فرهنگی، هنری با حمایت بیشتر مسئولین ثبت کشوری شود و در ویترین تئاتری کشور ثبت شود تا جایگاه آن تثبیت شود.

جشنواره تئاتر ارسباران تا کنون چند دوره برگزار شده است و چه کمبود هایی دارد؟

این کار باهمت تمام مسئولین شهر و حمایت آن‌ها ۱۰ دوره برگزار گردیده است و امیدواریم که دوره ۱۱ام حتماً جایگاه خاص خود را پیدا کند.

 

با توجه به برگزاری کشوری در اهر، سالن موجود ارشاد جوابگوی خیل هنرمندان نیست. تأسیس خانه تئاتر که شهرداری و شورای شهر محترم قول و مکان آن را داده‌اند. انشا الله در جشنواره امسال کلنگ زنی شود زیرا سالن‌های نمایشی در اهر به‌شدت نیاز است.

وقتی از کیش تا تایباد خراسان به شهر ما مهمان می‌آید پس حتماً به سالن‌های تئاتر و امکانات رفاهی، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نیاز مبرم داریم.

در پایان از اهروصال بابت دعوت این‌جانب کمال تشکر راداریم.

تصاویر از آرشیو اهروصال